Autor Téma: Vzpomínky na minulost  (Přečteno 131233 krát)

Offline FrantaM

  • Existující tvor
  • 101 a více
  • *****
  • Příspěvků: 312
  • Karma: -5
Re: Vzpomínky na minulost
« Odpověď #45 kdy: Března 27, 2015, 12:12:59 »
Zdravím, nevím, jestli je to ještě k tématu, ale pamatuji se, že krátce po revoluci byly plenkové kalhotky Libero. Vázaly se na uzlíky, tak jen takové menší doplnění....
« Poslední změna: Ledna 01, 1970, 01:00:00 od Guest »

Offline gumidek

  • Registrovaný uživatel
  • 101 a více
  • ***
  • Příspěvků: 131
  • Karma: 4
Re: Vzpomínky na minulost
« Odpověď #46 kdy: Března 30, 2015, 09:50:29 »
Ahoj FrantoM,díky za tip.Přiznám,že po revoluci jsem už vývoj plenkových kalhotek tak nesledoval.S nástupem papírovek a různých bezftalátových náhražek to pro mě přestalo být zajímavé.Jednak toho bylo moc druhů,a pak to už nemělo to zpestření s igelitem.Ale pokud by se tyto kalhotky někde objevily,tak je rád do sbírky doplním.Jestli je někdo máte,tak sem aspoň hoďte foto.Zdraví g.
« Poslední změna: Ledna 01, 1970, 01:00:00 od Guest »

Offline gumidek

  • Registrovaný uživatel
  • 101 a více
  • ***
  • Příspěvků: 131
  • Karma: 4
Re: Vzpomínky na minulost
« Odpověď #47 kdy: Dubna 17, 2015, 11:22:41 »
Ahoj všem příznivcům krásných plenkových retro kalhotek.Nedávno jsem získal další kousky do sbírečky.Ne,že by to bylo něco mimořádného,ale dávám tu fotku spíš kvůli zajímavému materiálu.Kalhotky jsou z oděvy Přeštice.Osobně mě zaujal ten krásně modrý igelit.Ještě jsem u "domácích" plenkových kalhotek nic takového neviděl.Vidět,že v Přešticích měli fantazii a uplatnili ji i na tak obyčejném zboží,jako jsou plenkové kalhotky.Zdraví g.
« Poslední změna: Ledna 01, 1970, 01:00:00 od Guest »

Offline mskvor

  • 101 a více
  • *****
  • Příspěvků: 807
  • Karma: 4
Re: Vzpomínky na minulost
« Odpověď #48 kdy: Dubna 17, 2015, 23:18:39 »
Ahoj Gumídku, díky za další pěkný příspěvek. Akorát u kalhotek z Přeštic si nejsem jist, zda modrý igelit je projev fantazie nebo nemožnosti sehnat jiný materiál. Ta doba přála improvizacím...

MS
« Poslední změna: Ledna 01, 1970, 01:00:00 od Guest »

Offline gumidek

  • Registrovaný uživatel
  • 101 a více
  • ***
  • Příspěvků: 131
  • Karma: 4
Re:Vzpomínky na minulost
« Odpověď #49 kdy: Května 11, 2015, 10:35:32 »
Ahoj všem příznivcům retra.
Přišlo mi trochu smutné ukončit jen tak tohle téma.Sice nemám nic nového ve sbírce,ale i z toho,co mám,jsem vymyslel nějakou fotku.Ve sbírce se mi totiž sešly všechny vyráběné velikosti lipťáckých navlékacích kalhotek,tak jsem je vyfotil všechny najednou.A protože se šily ve čtyřech velikostech,tak mě nenapadlo nic jednoduššího,než je sestavit do čtyřlístku.Toť vše.Zdraví g.

Offline gumidek

  • Registrovaný uživatel
  • 101 a více
  • ***
  • Příspěvků: 131
  • Karma: 4
Re:Vzpomínky na minulost
« Odpověď #50 kdy: Května 21, 2015, 18:37:56 »
Ahoj všem,kdo mají rádi vše staré,ale krásné.
Pro milovníky starých plenkových (gumových) kalhotek tu mám něco staronového:-).Už to tu bylo,tedy stále je,ale dnes trochu lepší provedení fotek.A co to je? Jitex Písek.Navlékací.Letos mi přálo štěstí,podařilo se mi sehnat ty nejkrásnější plenkové kalhotky.Mám opravdu doma pravé jitexky.Ve velikosti 2.Sice mírně opotřebené,ale stále ve skvělé formě.Takže tentokrát fotky již přímo z mojí sbírky.Akorát že jsem si připravil fotek více a podle propozic sem mohu umístit jen čtyři.No neva.Snad to administrátor skousne,prostě bude druhý příspěvek se zbytkem fotek.Zdraví g.

Offline gumidek

  • Registrovaný uživatel
  • 101 a více
  • ***
  • Příspěvků: 131
  • Karma: 4
Re:Vzpomínky na minulost
« Odpověď #51 kdy: Května 21, 2015, 18:40:45 »
Admin promiň  ;)
Takže druhý díl jitexek,tentokrát nějaké detaily.

Offline pumpidor

  • 10 a více
  • ***
  • Příspěvků: 29
  • Karma: 1
Re:Vzpomínky na minulost
« Odpověď #52 kdy: Července 17, 2015, 19:48:18 »
Ty poslední kalhotky z Jitexu jsou opravdu majstr štych, Gumidku. S průhledným igelitem vypadají opravdu skvěle. Mohl bys ještě prosím udělat detail vyraženého nápisu? A jaká byla prosím velikost té látkové plenky, kterou jsi tam zastrčil? Překvapuje mě, že leze z kalhotek velikosti 2 ven. Díky.

Offline gumidek

  • Registrovaný uživatel
  • 101 a více
  • ***
  • Příspěvků: 131
  • Karma: 4
Re:Vzpomínky na minulost
« Odpověď #53 kdy: Srpna 04, 2015, 12:07:30 »
Ahoj.Díky za uznání,sám mám z jitexek véééélikááánslou radost.Detail nápisu jsem trochu opoměl udělat,takže díky za vyžádání.Hned to napravuji.Trochu to byl problém,on ten text není zase až tak výrazný.Pomohla tmavší plenka.Snad fotka uspokojí.Samozřejmě lze udělat i jiné foto,stačí projevit přání.Jen to nebude ihned.
Plenka v jitexkách je standardní velikosti 70x70 cm.Jen je tam pouze vsunuta bez přeložení(nebo není přeložená v půlce).Proto čouhá.
Přikládám ještě foto igelitové plenky.Trochu to je pro mě záhada,k čemu se tahle plenka vlastně měla používat.Velikostí 30x40 cm se jaksi neztotožňuje s klasickou bavlněnou plínou,aby se do ní vkládala jako ochrana místo gumových kalhotek.Někde jsem se doslechl,že se měla používat jako ochranná podložka do kočárku.Rozměrově by to asi odpovídalo,vroubkovaný okraj tomu také tak nějak neodporuje.Jen jsem to nikde v kočárku neviděl a ani se o tom nepsávalo v chytrých knížečkách o péči novorozenců.Máte někdo lepší a podložené vysvětlení,k čemu se tenhle igelitek používal?Osobně se mi moc líbil,byl takový slabý a příjemně měkký.Jen ten rozměr.Mohl být větší.Zajímavé,že ložní vložky se z takového slabého igelitu nedělaly.Škoda.

Euron

  • Host
Re:Vzpomínky na minulost
« Odpověď #54 kdy: Srpna 05, 2015, 14:59:04 »
Je to podložka jako taková a mohla se použít na cokoliv.  Nezapomeň, že hadrovky toho moc nepojmuly, tak při výměně se to hodilo pod zadek, aby nebylo při posazení/položení všechno okolo zadělané.Také se používala jako nepromokavá u větších dětí, co na ně už nebyly velikostně odpovídající gatě. Rozprostřela se hadrovka na plocho, toto se na to položilo, poskládalo se savé jádro, a ta rozprostřená i s tím igelitem se zahnula přes boky a kraje jádra, aby nic neproteklo a ta spodní se zapravila pod vnitříní kraje vložky, aby igelit nebyl přímo na kůži. Pak se na to natáhly tenkrát unisex modré trencle s gumičkama i v nohavičkách.
Nevím jestli je to tenší než ta tehdejší nažloutlá "guma", ale z ní se dělaly i ložní vložky. V příloze ti posílám vzorek téhož, ale už z té dnešní hnusné fólie, co je jak plech a k ničemu se nehodí.

Offline pumpidor

  • 10 a více
  • ***
  • Příspěvků: 29
  • Karma: 1
Re:Vzpomínky na minulost
« Odpověď #55 kdy: Září 06, 2015, 15:54:28 »
Díky moc Gumídku. Vypadá to že i nápisem jsou tyto kalhotky příbuzné mi známým kalhotkám Silesia.

Ještě bych se tě zeptal jakým způsobem dešifruješ velikost kalhotek. Bereš tu dvojku na konci? Já dřív ten nápis 1J bral jako že je to velikost 1. Mě tyto věci velmi zajímají protože mě baví dělat repliky kalhotek zvětšené v přesném měřítku - tak aby se v tom člověk cítil jako ten komu byly kalhotky určeny.

K tomu zvlněnému okraji na té gumové podložce. Viděl jsem stejné zakončení na gumové plence která se zasouvala do poskládané klasické plenky 70x70. Takže odhaduji že to bývala standardní (estetická) úprava kraje.

S pozdravem,
Pumpidor.

Offline gumidek

  • Registrovaný uživatel
  • 101 a více
  • ***
  • Příspěvků: 131
  • Karma: 4
Re:Vzpomínky na minulost
« Odpověď #56 kdy: Září 08, 2015, 23:53:42 »
Velikost kalhotek z Jitexu mi byla jaksi sdělena asi při prodeji.Sám jsem ji nijak nezkoumal a nedešifroval.Abych se priznal,sám přesně nevím,kde to označení velikosti hledat.Jestli tu je někdo moudřejší,rád se nechám poučit.
Jinak mi připadá,že silesie si od jitexu přebrala technologii na výrobu kalhotek,jen se uz v Opavě nezatěžovali s kvalitou.Vím,že folie v kalhotkách ze Silesie se časem oddělovala od silonu.Jitexky,ač jsou používané,mají ten igelit stále dobře držící v celé délce svarů.Jinak si ty kalhotky jsou opravdu velice podobné.Jitexky v poslednim modelu také měli fólii mléčně bílou.Mám je tu vyfocené hned někde v úvodu,g

Offline pipas

  • 10 a více
  • ***
  • Příspěvků: 20
  • Karma: 0
Re:Vzpomínky na minulost
« Odpověď #57 kdy: Září 14, 2015, 11:13:22 »
Určitě to bude velikost 2.neb se taky značí velikost 70. 1J je označení modelu.

Offline gumidek

  • Registrovaný uživatel
  • 101 a více
  • ***
  • Příspěvků: 131
  • Karma: 4
Re:Vzpomínky na minulost
« Odpověď #58 kdy: Září 15, 2015, 09:26:05 »
Ta 70 není označení velikosti.V jednočíelném značení to odpovídá velikosti 3 (na předchozí stránce mám vyfocený lístek z kalhotek od Lipty a tam to je přehledné 52-58-64-70 odpovídá  0-1-2-3 ).A ty Jitexky jsou rozhodně menší,než trojky z Lipty.Označení velikosti je ta dvojka před cenou,g

Offline gumidek

  • Registrovaný uživatel
  • 101 a více
  • ***
  • Příspěvků: 131
  • Karma: 4
Re:Vzpomínky na minulost
« Odpověď #59 kdy: Září 15, 2015, 09:48:35 »
Když si prohlédnu vyražený text na všech Jitexkách,co tu jsou vyfocené a na kalhotkách od Silesie,tak se dá leccos vydedukovat.To 1J je zřejmě označeni  jakosti (prvni jakost).Třeba na kalhotkách ze Silesie je ta jednicka psaná římsky,což bývalo typické označení jakosti.Už jsem se tu zmiňoval,silesie měly do první jakosti oproti Jitexkám hodně daleko.Na první stránce jsou ještě Jitexky posledni model.A tam je velikost už značená číslicí 70 hned na začátku textu,g