Autor Téma: Vzpomínky na minulost  (Přečteno 130612 krát)

Offline gumidek

  • Registrovaný uživatel
  • 101 a více
  • ***
  • Příspěvků: 131
  • Karma: 4
Re: Vzpomínky na minulost
« Odpověď #30 kdy: Září 03, 2014, 11:34:58 »
Byla zde poptávka po kalhotkách z NDR.Nevím,zda to jsou skutečně kalhotky z NDR,ale když jsem je získal,tak prodejce tvrdil,že snad jsou dovezené z bývalé NDR.Nechám na posouzení odborníkům z našich řad,zda to je pravda.Žádné označení jsem na kalhotkách nenašel.Kalhotky jsou celé jen z igelitu,asi klasické tloušťky.Když byly nové a pvc nevytvrdlé,tak to mohly být docela příjemné kalhotky.Zapínání na kovové druky,možnost volby dvojí velikosti pouze v pase.Kalhotky jsou jen svařované,pouze gumky v pase a v nohavičkách jsou přišité.Hezký den,zdraví g
« Poslední změna: Ledna 01, 1970, 01:00:00 od Guest »

Offline nobdx

  • Email nefunguje
  • 101 a více
  • *
  • Příspěvků: 239
  • Karma: 0
Re: Vzpomínky na minulost
« Odpověď #31 kdy: Září 15, 2014, 15:22:41 »
Moc krásná sbírka Gumídku :-) Také zkusím něco nafotit :-)
« Poslední změna: Ledna 01, 1970, 01:00:00 od Guest »

Offline gumidek

  • Registrovaný uživatel
  • 101 a více
  • ***
  • Příspěvků: 131
  • Karma: 4
Re: Vzpomínky na minulost
« Odpověď #32 kdy: Září 16, 2014, 08:54:21 »
Ve svém dnešním příspěvku se vrátím ke kalhotkán z Lipty Liptál.V době jejich běžného používání jsem rád chodil do drogerií a nasával tu příjemnou vůni igelitu a igelitových výrobků.A kochal se regály plnými plenkových kalhotek a toužil mít jeden takový plný regál doma.Kalhotky z Lipty se mi moc líbily,mimo jiné i proto,že bývaly šité výlučně z bílého silonu - dederonu.Ale jednou jsem objevil něco netradičního.Barevné kalhotky.Tehdy jsem moc dlouho neváhal a od každé barvy jedny koupil.Byla to koupě jen tak,prostě se mi líbily.Nosit jsem je nemohl-byly mi malé.netušil jsem,co s těmi kalhotkami budu dělat,ale měl jsem je doma.Dnes jsem rád,moje sbírečka je mnohem pestřejší.Dodnes jsou kalhotky nepoužité a mám je v originálním obalu.V tom barevném vějíři kalhotek jsou ale přece jen dvoje bílé.Je v nich ale rozdíl,a to ve všitém igelitu.U jedněch je klasický transparentní,druhé jsou s igelitem mléčně zabarveným.Také u lipťáckých kalhotek netradiční.
Hezký den,příjemné koukání a vzpomínání.Zdraví g.

pro "nobdx".
Jsem rád,že se Ti tu líbí.A budu i rád,pokud se tu objeví foto dalších pokladů z "doby igelitové",tedy z konce minulého tisíciletí.Tak nějak jsem si myslel,že se tu těch fotek sejde trochu více a od různých autorů.Zatím jsem sám a prakticky už nemám nic nového do této galerie.
« Poslední změna: Září 16, 2014, 20:33:52 od Bibinko »

Offline gumidek

  • Registrovaný uživatel
  • 101 a více
  • ***
  • Příspěvků: 131
  • Karma: 4
Re: Vzpomínky na minulost
« Odpověď #33 kdy: Září 22, 2014, 11:06:36 »
Zcela náhodou jsem kdysi získal kalhotky,které jsou pro mě trochu tajemstvím.Kalhotky jsou hodně staršího data a zjevně jsou určené pro dospělou osobu.Jejich velikost je dostačující na to,abych se do nich pohodlně obléknul a ještě si přidal plenku.Střih kalhotek napovídá,že byly určené asi ženské části populace.Ale k čemu? Jako menstruační mají kalhotky hodně igelitu.Je od pasu ve předu k pasu v zadu.Zadek je v igelitu prakticky zcela zabalený.To u menstruačních kalhotek není obvyklé.A jako inkontinenční mají kalhotky zase poměrně úzký rozkrok - jen 14 cm.To je na plínku pro dospěláka dost málo.Také mají hodně volné gumičky v nohavičkách a v pase.Podle zpracování jsou kalhotky šité v profi dílně,tedy žádná domácí výroba.A podle materiálu to muselo být někdy kolem roku 1960-1970.Kalhotky nemají žádné označení a ani jsem nenašel stopy po ustřižení štítku.A ani netuším,kdo tyto kalhotky vyráběl.Pomůžete mi v rozluštění této malé záhady?
Máte někdo podobné kalhotky a netrváte na jejich vlastnictví?Nabídněte,rád je odkoupím.Samozřejmě se to týká i jiných kalhotek,které jsou s igelitem a jsou staršího data.Zdraví g  ;)
« Poslední změna: Ledna 01, 1970, 01:00:00 od Guest »

Offline Janek

  • Čerstvé maso
  • Příspěvků: 1
  • Karma: 0
Re: Vzpomínky na minulost
« Odpověď #34 kdy: Října 25, 2014, 12:25:49 »
Gumídku, mám starší kalhotky, našel jsem je na půdě, ale jedině je vyměním za jiné. Máš docela zajímavý kousky. Napiš jak to provedeme.
Janek
« Poslední změna: Ledna 01, 1970, 01:00:00 od Guest »

Offline Vrch

  • Čerstvé maso
  • Příspěvků: 3
  • Karma: 0
Re: Vzpomínky na minulost
« Odpověď #35 kdy: Října 25, 2014, 20:01:42 »
Janku rád bych taky nějaké vyměnil. Je možnost ty tvé vidět na fotu?
« Poslední změna: Ledna 01, 1970, 01:00:00 od Guest »

Offline gumidek

  • Registrovaný uživatel
  • 101 a více
  • ***
  • Příspěvků: 131
  • Karma: 4
Re: Vzpomínky na minulost
« Odpověď #36 kdy: Listopadu 24, 2014, 09:33:13 »
Ahoj.
Po delší odmlce jsem se rozhodnul,že sem dám ještě další foto.Kalhotky nejsou české výroby,ale ve své době byly asi zajímavým zbožím.Jsou to kalhotky tréninkové,podle štítku vyráběné v Anglii.Kalhotky jsou šité ze dvou vrstev,jedna je z folie,druhá z tenčího froté.Oblékaly se především froté látkou dovnitř,čímž se mohla vynechat plenka.Mohly se samozřejmě použít i klasicky,tj. igelitem dovnitř a s plenkou.U nás výrobci tenhle typ nějak vynechali.Jistě by se na trhu zájemci našli.Dodnes si pamatuji,jak jednou na venkovní koupaliště přišla rodinka s batoletem,které bylo jen v igelitových kalhotkách bez plenky.Tehdy nebyla jiná možnost,jak dítko odnaučovat nošení plen.Trochu drastické řešení,ale asi si tím prošlo dost dětí.Trochu mě dráždí představa takových kalhotek třeba z lipty v provedení s klasickým igelitem.No to by byla nádhera.Pro lepší představu sem jedno foto lipťáckých kalhotek na ruby umisťuji.Tréninkové kalhotky jsem zakoupil náhodou někdy kolem roku 1990.
Tím bych asi vyčerpal zásobu svých pokladů,další foto mohu už jen z toho,co jsem tu zveřejnil a na přání,pokud by někdo chtěl třeba podrobnosti.A ještě jednou prosím ty,kdož mají různé starší kalhotky nalezené na půdách,ve skříních či jiných skrýších a netrvají na jejich vlastnictví,aby je nabídli.Rád zaplatím,cennosti jistě zohledním.Týká se jak plenkových,tak menstruačních kalhotek.Díky za pozornost,zdraví g
« Poslední změna: Ledna 01, 1970, 01:00:00 od Guest »

Offline gumidek

  • Registrovaný uživatel
  • 101 a více
  • ***
  • Příspěvků: 131
  • Karma: 4
Re: Vzpomínky na minulost
« Odpověď #37 kdy: Února 02, 2015, 12:33:39 »
Ahoj.Podařilo se mi získat nádherný úlovek.Skvěle zachované plenkové kalhotky - prodexky.Jsou naprosto netknuté a ještě je na nich dokonce čitelná cena.Stály celé 3,- koruny československé - viz detail.Dávám sem i detail velikosti,podle označení to jsou "jedničky".Tedy v pořadí druhé.První bývaly "nulky" a končilo to snad dokonce "čtyřkami".Z tohoto úlovku mám velikou radost.Tímto se také omlouvám případnému zájemci,se kterým jsem soupeřil na aukru.
Trochu jsem zklamán,že se tu neobjevují i jiné fotky.Sám bych rád viděl,co má kdo ještě v šuplíku skryté za poklady z minulého století.
A opět tradiční prosbička.Stále rád koupím to,co sami nepotřebujete,tedy historické plenkové a menstruační kalhotky.
« Poslední změna: Ledna 01, 1970, 01:00:00 od Guest »

Offline goodnite

  • 101 a více
  • *****
  • Příspěvků: 235
  • Karma: 3
Re: Vzpomínky na minulost
« Odpověď #38 kdy: Února 02, 2015, 17:00:13 »
Velice krásná sbírka moc ti ji závidím. Jináč ty tréningové  gaťata byli  moc super užil jsem si je do svých deseti let ,nosil jsem je sice pouze doma  a to především  na spaní s voleženýma plínama . dovezli nám je kdysi známí od mojí babičky . Mě bylo v té době něco okolo čtyř pěti let.
« Poslední změna: Ledna 01, 1970, 01:00:00 od Guest »

Offline gumidek

  • Registrovaný uživatel
  • 101 a více
  • ***
  • Příspěvků: 131
  • Karma: 4
Re: Vzpomínky na minulost
« Odpověď #39 kdy: Února 10, 2015, 09:49:21 »
Ahoj.Posledně jsem napsal,že mám nové kousky do sbírečky.Dnes představím další kousky.
Jsou to kalhotky spíše zdravotní,používaly se na léčby nemocných kyčlí u novorozenců.Tyto kalhotky se nazývaly "poštulkovy" nebo abdukční.Byl to pruh látky podšitý igelitem ( podobné se používají stále,ale bez igelitu).U těhle kalhotek mě trochu udivuje to množství tkaniček,nějak netuším,jak se to vlastně upevňovalo.Tedy hlavně vzhledem k tomu,aby se tkaničky do dítka nějak nezařezávaly.Jestli máte někdo odborný návod,tak sem s ním.
Zdraví a pohodu přeje g.
« Poslední změna: Ledna 01, 1970, 01:00:00 od Guest »

Offline gumidek

  • Registrovaný uživatel
  • 101 a více
  • ***
  • Příspěvků: 131
  • Karma: 4
Re: Vzpomínky na minulost
« Odpověď #40 kdy: Února 16, 2015, 14:51:25 »
Ahoj všem,kteří se rádi podívají,jak to bylo před "dobou papírovou".
Trochu jsem si prošel fotky,které jsem tu umístil a tak nějak mi došlo,že jsem téměř vynechal plenkové kalhotky,které byly asi nejvíce používané v době těsně před nástupem jednorázových pomůcek.V 80. a 90. letech na trhu prakticky dominovaly kalhotky z Lipty Liptál a to hned v několika provedeních.Dnes tu představuji kalhotky natahovací .Vyráběly se také zapínací (představím příště) a také zavazovací (ty nemám).Kalhotky byly převážně dělané z bílého dederonu,ale v počátku a na konci výroby se objevovaly i kalhotky barevné (mám pouze ty pozdější,jednobarevné-jsou tu už prezentované).Jistě si je bude ještě hodně z nás pamatovat.Tyto kalhotky mám ještě v původních obalech a jsou nepoužité (a už nikdy použité nebudou).
Jinak mě docela udivilo a zárověň potěšilo,že se v krátké době našlo dost návštěvníků,které zaujaly předešlé kalhotky (Poštulkovy).Dal jsem sem fotky spíš jen proto,aby se tu něco dělo.Díky.
Opět tradiční prosba.Máte-li co na prodej či dokonce jako dar,tak nabídněte.Konkrétně třeba právě ty vázací z lipty.Díky,g
« Poslední změna: Ledna 01, 1970, 01:00:00 od Guest »

Offline bulpitel

  • Email nefunguje
  • 101 a více
  • *
  • Příspěvků: 304
  • Karma: 0
Re: Vzpomínky na minulost
« Odpověď #41 kdy: Února 17, 2015, 17:08:38 »
Pre mna osobne, TOP tema tejto kategorie.
« Poslední změna: Ledna 01, 1970, 01:00:00 od Guest »

Offline gumidek

  • Registrovaný uživatel
  • 101 a více
  • ***
  • Příspěvků: 131
  • Karma: 4
Re: Vzpomínky na minulost
« Odpověď #42 kdy: Února 24, 2015, 09:23:26 »
Ahoj všem příznivcům igelitu a plenek.Posledně jsem tu slíbil,že napravím svoji nedbalost,takže dnes tu jsou slíbené zapínací kalhotky z Lipty Liptál v několika pohledech a detailech.Příště ještě dám prostor zavazovacím kalhotkám z Jitexu.
« Poslední změna: Ledna 01, 1970, 01:00:00 od Guest »

Offline dion413

  • 101 a více
  • *****
  • Příspěvků: 177
  • Karma: 1
    • AB-Pacifiers
Re: Vzpomínky na minulost
« Odpověď #43 kdy: Února 24, 2015, 09:48:35 »
« Poslední změna: Ledna 01, 1970, 01:00:00 od Guest »

Offline gumidek

  • Registrovaný uživatel
  • 101 a více
  • ***
  • Příspěvků: 131
  • Karma: 4
Re: Vzpomínky na minulost
« Odpověď #44 kdy: Března 02, 2015, 09:43:27 »
Ahoj,dnes tu ukážu zbývající kalhotky,které jsem tu ukázal jen náznakem.Jsou to zavazovací kalhotky z Jitexu Písek.Tak trochu to opomenutí má i svoji pozitivní stránku.Asi dost lidí zná jitexácké vázačky jen ty s medvídkem.No v Písku ale dělali vázačky asi ještě nedávno,podařilo se mi získat vázačky s označením "Batolka",které se vyráběly v Jitexu Písek a.s.,tedy už po převratu.Jinak jsou ty kalhotky prakticky totožné s medvídkovými,liší se vlastně jen označením (viz.detaily).Materiál - silon i folie - jsou totožné,rovněž tak zpracování.
Tím jsem asi zatím skončil.Pokud nezískám ještě něco nového,co by stálo za ukázku,tak už nemám nic do této galerie.Je na Vás,jestli se tu také pochlubíte něčím zajímavým,nebo jestli mi třeba něco zajímavého nabídnete ke koupi,abych to přidal do své sbírky a pak tu i zveřejnil.Díky,zdraví g.
« Poslední změna: Ledna 01, 1970, 01:00:00 od Guest »