Nazdárek lidi,
při brouzdání po dTestu jsem našel článek o plýnkách. Možná ho znáte. Přístup na stránky je placený, tak ho sem zkopíruju ať maj možnost počíst si všichni. Sice se zabývá dětskými velikostmi ale pro představu stačí.
Takový test, jaký uspořádala německá spotřebitelská nadace Stiftung Warentest, můžeme jenom závidět. Aby získala zpověď dětských zadečků, jak jsou k nim milé různé značky jednorázových plenek (i plenkových kalhotek), musely děti dohromady spotřebovat 150 tisíc kusů. Batolata (chlapečkové a holčičky, pěkně půl na půl) se několik týdnů pořádně činila. A jejich rodiče také, protože museli vést pečlivé záznamy. Při každém přebalování sledovali stav plenek, zda zadečky dětí byly v suchu či naopak ve vlhku, zda se objevilo zarudnutí pokožky, opruzeniny, vyrážka. Hodnotili, jak snadno se dá dítě do pleny zavinout a poté rozvinout, jak fungují suché zipy, co gumičky a lemy a tak dále a tak podobně. A aby obraz o kvalitě dětských plen a kalhotek byl kompletní, nechyběly ani laboratorní zkoušky.
Zpověď dětských zadečků
Než se pustíme do výsledků, podíváme se, jaká onemocnění dětské kůže se mohou pod plenkami (jednorázovými i textilními) objevovat. Informace jsme čerpali z časopisu MaMiTa a jejich autorem je dermatoložka MUDr. Polášková...
Nejčastějším onemocněním plenkové oblasti je tzv. plenková dermatitida, neboli zánět kůže. Je vyvolána vlhkem, zvýšeným třením kůže proti plenám a špatným dýcháním kůže; to vše narušuje celistvost kůže, především povrchní vrstvy pokožky, a tím i bariérovou ochrannou funkci kůže. Nepříznivě působí i další faktory: přesušení kůže při častém mytí detergentními mýdly, dráždivý vliv amoniaku z moče, zvýšení pH moče, působení enzymů ze stolice, popřípadě druhotná kvasinková infekce nebo přemnožení bakterií. Jak plenková dermatitida vypadá? Kůže je lesklá, zarudlá, může připomínat popáleninu, ale mohou být přítomny i červené pupínky, otok a šupinky. Když se kůže začne zlepšovat, připomíná pergamenový papír. Průběh je často kolísavý se zhoršováním a zlepšováním. Příznaky jsou na místech největšího kontaktu kůže s plenami.
Vlivem tepla, tření a vlhka dojde pod plenami snadno k přemnožení kvasinek a ke změně klinického obrazu prosté plenkové dermatitidy. Celé plochy kůže jsou zarudlé, v okrajích ploch jsou pupínky a puchýřky, které se snadno strhávají. Postižení je někdy rozsáhlé, včetně celých genitálií.
Běžné bývá opruzení pod plenami, nachází se v místech třecích ploch kůže (v záhybech, tříslech a pod hýžděmi). Častější je u obézních dětí a v horkém počasí. Kůže je zarudlá a vlhká. V horkém počasí se díky zapaření v plenách nebo při použití silného nánosu ochranné masti objevují potničky – drobné puchýřky nebo neštovičky, někdy se zarudlým lemem v okraji.
Plenkové oblasti se musí věnovat zvýšená pozornost, aby se předcházelo vývoji pro dítě nepříjemného onemocnění. Velký pokrok přineslo používání jednorázových plen. Počáteční skepse dermatologů a pediatrů byla vystřídána překvapivým zjištěním, že vysoce absorpční pleny přinášejí dětem komfort a co více – pokožku nedráždí více než pleny látkové a udržováním kůže v suchu dokonce dokáží některé kožní projevy zlepšit. Je však třeba dodržovat určité zásady:
častá výměna plen: novorozenec močí asi 20x za 24 hodin, v 1 roce se dítě počůrá asi 7x. Proto je nutná výměna plen alespoň 7x denně, u novorozenců ještě častěji.
dobrá kvalita plen: jednorázové pleny obsahují materiál, který umožňuje absorpci moči a po počůrání je kůže jen velmi krátce vlhká. Pleny by měly být přiměřeně velké, aby v nich dítě nebylo utaženo.
prevence infekce: pečlivé očištění, resp. omytí kůže od zbytků stolice. Nevhodné je používání detergentních mýdel.
Testované pleny (velikost Maxi) jsou určeny dětem s hmotností od 7 do zpravidla 18 kilogramů; rozpětí tedy pokrývá poměrně dlouhé období dítěte a tak právě tato velikost plen patří k nejčastěji kupovaným. Ať dítě váží 7 nebo 18 kilogramů, musí mu plenka zajistit suchou pokožku a samozřejmě vydržet různé zatěžkávací zkoušky, které přináší pohyb dítěte, aniž by sklouzla či prosákla. A protože silnější průjmy se dětem nevyhýbají, musí se s tím také co nejlépe vypořádat, během dne i noci.
Vše, co se od plen očekává, hravě a bravurně zvládla značka Pampers firmy Procter & Gamble, která na trhu zaujímá vedoucí postavení, a rovněž značka Fixies firmy Hartmann. Plenky zajišťují rychlý odvod vlhkosti a zabraňují zpětnému prosáknutí, takže je pokožka dítěte dobře snáší, váže se k nim snadná manipulace. Jedinou kapkou rodičovské hořkosti je cena, ve které se odráží špičková kvalita jednorázových plen.
Produkty velkých obchodních řetězců bývají levnější, avšak nevyvolávaly u testujících rodičů stejné nadšení jako Pampers a Fixies. Některé z těchto plenek nepřilnou k tělíčku tak měkce a jejich suché zipy příliš dobře nedrží. Často se stávalo, že při používání plenek Rossmann, Plus, Norma, ale i Moltex Őko rodiče zjistili, že děti mají vlhké zadečky. Nejhorší dojmy zanechaly plenky Markant. Ačkoliv jsou určeny dětem od 8 do 18 kg, přesto již těm, které vážily jen 9 kg, byly malé (otlačená a odřená místa zejména na nožičkách). Pleny špatně přijímaly moč, zadečky byly mokré a děti se musely příliš často přebalovat.
Nejnovějším „vynálezem“ jsou plenkové kalhotky. Když se do nich starší děti počůrají nebo pokakají, vnímají (či by měly vnímat), že plenka je plná a její obsah by měl u nich vzbuzovat nelibý pocit. Dalo by se říci, že kalhotky jsou jakýmsi krůčkem k následnému používání nočníku. Plenkové kalhotky mají kalhotkový střih se zapínáním na stranách, dají se oblékat ve stoje. Nejlepší hodnocení si odnesl výrobek Pampers, kalhotky jsou měkké, velice dobře přilnou, dobře sedí, neprosáknou a při svlékání se dají pohodlně po stranách rozevřít.
V tabulce vedle značek plen, se kterými se setkáváte v obchodech, najdete i ty, které v nich zatím nejsou, avšak mohou se objevovat v příhraničních oblastech, resp. informace o nich (protože jejich ceny jsou více než příznivé) mohou posloužit rodičům, kteří jezdí ve velkém nakupovat k našim německým sousedům.
Jen ti, kteří mají doma malé děti, vědí, jaká hromada použitých jednorázových plen končí v kontejnerech. A právě nad tímto odpadem nejásají ekologové, upozorňují na zátěž životního prostředí a někteří k tomu dodávají, že jednorázové pleny jsou hlavně byznys výrobců a pohodlnost rodičů. Spor, zda k životnímu prostředí jsou ohleduplnější bavlněné pleny či ty jednorázové, zatím není objektivně rozhodnut, protože neexistuje žádná ekologická bilance, která by poskytovala jednoznačnou odpověď.
S argumentem o pohodlnosti rodičů však nelze souhlasit. Kvalitní jednorázové pleny jsou k dětem milejší, udržují jejich kůži na rozdíl od látkových v suchu, nevyvolávají dermatitidy či další onemocnění kůže, dokáží i některé kožní projevy zlepšit. Při používání bavlněných plen jsou nezbytností kalhotky, které je „jistí“ na těle dítěte, avšak mnohé z nich obsahují části z měkčeného PVC, ze kterého se mohou uvolňovat nebezpečné ftaláty. Pravdou je, že rodiče mají pohodlnější život, protože jim odpadá starost s údržbou bavlněných plen a získaný čas mohou věnovat svým dětem, případně sami sobě. Nelze však nevidět, že i používání bavlněných plen se podepisuje na životním prostředí – voda spotřebovaná na jejich praní (včetně znečištěného oblečení, prostěradel, povlečení), plus elektrická energie (v mnoha českých domácnostech jsou v provozu staré pračky s velkou spotřebou vody a energie), plus odpadní voda zatížená pracími prostředky, navíc ještě přistupuje energie spotřebovaná na žehlení plen (oblečení, prostěradel a tak dále). Prostě nic není jenom bílé a nic není jenom černé...
Suchý zadeček bez bolístky
Kojenci mají jemnou a citlivou pokožku, která vyžaduje dobrou péči...
Mytí: Normálně stačí očistit zadeček před zavinutím do plenky jemnou a měkkou žínkou. Mýdlo nebo přísady do koupele nejsou zapotřebí a spíše škodí, protože pokožku odmašťují. Jste-li na cestách, přijdou vhod dětské vlhké ubrousky nebo žínka lehce napuštěná olejíčkem.
Utírání: Na suchém zadečku se málokdy objeví opruzeniny. Proto jej děťátku ihned po umytí celý (i ve všech záhybech kůže) pečlivě osušte měkkou osuškou. Má-li miminko ve větším rozsahu bolestivé opruzeniny, můžete (budete-li se chovat bezpečně) použít místo osušky fén na vysoušení vlasů. Nastavte jej na nejnižší stupeň a z bezpečné vzdálenosti (cca 30 cm) zadeček osušte.
Zásypy a kosmetické krémy: Nepoužívejte zásypy ani pudry; v záhybech kůže se mohou hromadit a zbytečně dráždit. Je-li zapotřebí použít dětský krém, nanášejte jej pouze v tenounké vrstvičce a dobře rozetřete; silná vrstva krému zamezuje pronikání vzduchu.
Větrání: Zanícená pokožka potřebuje vzduch. Je-li to kdykoli možné, měli byste miminko nechat „dole bez“. To si můžete dovolit i v zimě, pokud máte doma dobře vytopeno a nikde není průvan.
Mastičky: Pokud i přes nejlepší péči bude mít děťátko silně zarudlou pokožku, která by mohla začít mokvat, vyzkoušejte zinkovou mastičku z lékárny. Těžkých případů a kožních vyrážek se však musí ujmout dětský lékař.
Zavinování: Již při prvních příznacích dermatitidy (zarudnutí pokožky, opruzeniny, vyrážka), byste měli miminko přebalovat častěji než jindy. Někdy pomůže i změna značky jednorázových plenek.
Vyhodnocení: Je skenované z časopisu, tak má horší kvalitu
[attachment=2:16g2m68t]Pleny.jpg[/attachment:16g2m68t]
[attachment=1:16g2m68t]dtest3.JPG[/attachment:16g2m68t]
[attachment=0:16g2m68t]dtest4.JPG[/attachment:16g2m68t]