Vždy se zeptej: "Kdo platí danou studii?" Z vlastní zkušenosti můžu říct, že ekomatky (vše eko a bio) a špaldové matky (vše jen domácí) dokážou být docela dost extrémistické a realitu si upravovat podle svých představ. S manželkou jsme tohle taky řešily zda jednorázové, nebo látkové plenky. Počítali jsme 2 roky 24/7 a do 2,5-3 let už jen přes noc. A vyšlo nám to cenově +/- stejně. Problém u těchto studií je to, že počítají s praním 1x max 2x týdně. No narovinu nechci mít doma týden počárané a pokakané plínky v nějakém kbelíku!!! A další věc, v případě že se u vás objeví kožní problémy, tak u jednorázových plínek, většinou stačí vyměnit značku a je po problémech, ale u látkovek tuto možnost nemáte. Takže + další náklady.
Zdravím, taky jsem si udělal menší studii, a musím říct toto: rozhodně mi použité látkové pleny neleží týden v kbelíku, mnozí výrobci to ani nedoporučují. Peru ob dva dny, a to v drtivé většině případů nejen pleny, ale i např. kapesníky, ponožky a pod. Cena pracího gelu (100 dávek) je i v extrémních případech 800,- Kč, aviváž se nedoporučuje používat, místo ní stačí obyčejný ocet (1 l i kdyby 20,- Kč, přičemž na jedno prací stačí "velký panák" - 0,05 l).
To je jeden pohled na věc. A případné kožní problémy? I u látkových plen to jde řešit, např. častějším přebalováním, nebo když má dítě alergii např. na fleece, nebudu pleny s tímto materiálem používat, vždy se dají, byť s menší ztrátou prodat na některém z internetových bazarů (stačí se podívat třeba na Marketplace na fb, sbazar atd.). I při používání jednorázových plen může dojít ke kožním problemům, a co teď, když to zjistím při rozdělaném mega balení (řekněme 100 plen), ze kteého byly odebrány 3 - 4 plenky? Málokterý budoucí rodič kupuje hned najednou celou plenkovou výbavu, většinou se tak děje poté, když zjistí, co nejlépe dítěti vyhovuje. A následně po odplenkování dítěte může látkovou výbavu použít i pro případné další dítě. To u jednorázových plen nejde, navíc je nutné vzít v úvahu fakt, že pro jednorázové musí někam zajet, kde jsou právě teď v akci (tzn. náklady na palivo, čas strávený hledáním akce na pleny...). A ještě jedna věc: "až 12 hodin pocit sucha". No to děkuji pěkně, nechat dítě 12 hodin v jedné plence (pokud nejde o noc, ale ani tam to zdaleka těch 12 hodin není) je podle mne zvrhlost. Ze zkušeností vím, že sestry své děti zhruba v roce ukládaly ke spaní v cca 19:30, a probouzely se kolem 6:00, tzn. max. 10,5 hodiny v jedné plence. Tím ovšem jednorázové plenky zcela nezavrhuji, můžou být dobrou alternativou např. při cestování, ale i tak mi vychází používání látkových plen výhodnější jednak proto, že nezatěžuji planetu cca tunou těžko rozložitelného odpadu a jednak i cenově. Rád ovšem uvítám i další názory a pohledy na tuto problematiku.