Autor Téma: Nemalé potíže s malým vypravěčem  (Přečteno 4080 krát)

Offline kajal

  • Registrovaný uživatel
  • 10 a více
  • ***
  • Příspěvků: 30
  • Karma: 1
Nemalé potíže s malým vypravěčem
« kdy: Října 15, 2018, 12:56:50 »
Na začátek:
Bylo, nebylo... (Tady máte začátek, aby se mi tu nemnožili stížnosti, že píšu od prostředka  :P )
Zazvonil zvonec a pohádky je konec (tak tady je konec, je jednoznačný, i když já zastávám ten názor, že tohle je jen prostor pro pokračování příběhu, které už nikdo nechce vyprávět  ;D )

Tak a teď započneme náš příběh.
"Když už si autor vyřídil nutné a nudné formality, tak abych snad začal vyprávět svůj příběh."
"Žádné takové! Na to zapomeň! Já jsem vypravěč. Dohoda zní, že tě nechám představit tvůj příběh, ale moji roli vypravěče mi nesebereš. Můžeš těm hodným lidem, co nás poslouchají, svůj příběh představit, ale vyprávět se nebude, pokud to nebudu dělat já. Promiňte (úklona) nám tohle malé nedorozumění. Tak začni."
"Sedím si takhle doma, poslouchám nějakou skladbu, a vzpomínám na dětství. Najednou se vynoří vzpomínka z dob, no dávných, to jsem byl opravdu prcek. Jak jsem se ráno vzbudil v ložnici rodičů a šel do kuchyně, kde už seděli u snídaně maminka, otec a moje starší sestra. Nevím, co mě to najednou popadlo, ale když jsem si uvědomil, že jsem jenom v plence, tak jsem rychle zaplul pod nejbližší židli. A jak se mi tak vynořila tahle vzpomínka, tak mě napadlo, jaké by to asi bylo znovu nosit plenky."
Lusk. "A jsi v plence."
"Ale no tak, jsi vypravěč, neměň posloupnost příběhu, máš mi pomáhat ten příběh vyprávět, popřípadě ten příběh popohnat, kdyby se táhl, jak týden před výplatou."
"Promiň, ale téhle příležitosti jsem neodolal, taková malá odplata za to, že jsi mě chtěl vyšoupnout z pozice vypravěče. Co se však právě stalo, už nemohu změnit, příběh se tomu přizpůsobil, a zpětný zásah by byl možný jen z pozice autora, a jak víme, ten začal a skončil s těmi prvními čtyřmi řádky, zbytek nechal plně v režii nás dvou."
"Tak co kdybys změnil aspoň barvu té plenky. Růžová je holčičí."
"Tak do tohohle zasáhl příběh a ne já. I ten sám ovlivňuje to, co tu provádíme. A jelikož ses zrovna díval na AB/DL plenky a oči ti v momentě před mým zásahem ulpěli na těch krásný, růžových plenka s princeznami, tak si to příběh vyložil po svém. Občas i vypravěč ztrácí svou moc nad příběhem, smiř se s tím a zkus pokračovat. Jen nevím, jak teď půjdeš shánět plenky pro dospělé, když jsi skončil v jedné speciální." (Pst! Pst! Já si na chvíli zaběhnu za dveře, kdybych se tu začal nahlas smát, tak by s tím taky mohl seknout, a co by si vypravěč počal s příběhem, ze kterého mu zdrhl hlavní protagonista. Tak mě omluvte)
"Vidíte s čím se tu musím vypořádat, proč mi autor musel přidělovat vypravěče, který mi působí jen samé problémy. Když se někam vytratil, tak se zkusím vrátit k příběhu, jak se udál. Dostaňme se dál, než se mi stane nějaká další nepředloženost. Nerad bych se třeba uprostřed některých momentů, kdy jsem si myslel, že mě moje nervy odrovnají ocitl v kůži malého dítěte, co sedí na nočníčku a přitom si vyrábí náklad do plenky. Ten vypravěč by mě klidně poslal do alternativní dimenze, kde bych měřil tak polovinu toho co teď, a všichni okolo by si podávali ruce s věžáky v naší dimenzi... Pokračujme, kde jsme skončili, jen mi dejte minutku na to, abych se převlékl do oblečení, které jsem si tehdy vzal, a tu plenku schovám na později, třeba se ještě hodí, jak řekl vypravěč, nikdy nevíme, kam nás příběh zavede. Pokud mne paměť nešálí, tak se ocitáme v zimě, za moc nestála, sněhu málo, pokud vůbec nějaký, spíš pršelo, než mrzlo, takže jsem si vystačil s vysokými botami, modrou větrovkou a džínami. Jelikož jsem si nepřál být viděn s případným úlovkem někým, kdo mě zná, tak jsem vyrazil přes celé město (já vím, člověk si myslí, že je to tak nejbezpečnější, ironie, že čím dál vyrážíte, tím větší šance, že někoho potkáte), batoh na zádech, do batohu jsem si pro jistotu vzal velkou igelitku, kdybych to nenarval do batohu. Nebojte, vyhnu se nudné pasáži, tedy nepopíši cestu trolejbusem přes celé město, určitě tu nejste kvůli místopisu jednoho z našich krásných měst. Vystupuji z toleje v cílové destinaci, zdravotnické potřeby nejsou dál než 200 metrů od tohoto místa. Jenže  ve chvíli, kdy se před nimi ocitám, tak se mě zmocňuje taková nervozita, že jsem z dvou set metrů udělal minimálně kilometrovou procházku a prochodil jsem danou ulicí aspoň hodinu. Ani nevím, jak ale rozhoupal jsem se a vstoupil do zdravotnických potřeb a tam se setkal s milou mladou prodavačkou, která mi pomohla. První plenky, které se mi dostali do rukou, hádejte. Natahovačky. Špatného slova bych o nich neřekl, ale opravdu jsem toužil zkusit ty na lepítka, protože mě přemohla nervozita, tak jsem nenašel dost odvahy si o ně říct. To by stačilo k tomu, jak jsem se seznámil s plenkami."
"To už chceš skončit a připravit naše obecenstvo o potěšení ze zbytku příběhu, tys mi ale sketa." Lusk "Tady máš dudlíček, plenu, tuhle v rohu jsou hračky. Teď bych vám něco povím já. Zabrousíme trochu do hloubky."
"KONEC!"

Myslím, že ty dva uložím ke spánku, něco vám o sobě vypověděli, a já nemám sil, abych je déle krotil, kdyby převzali kontrolu nade mnou, tak by to špatně skočilo. A tak se loučí i Váš autor  ;)

Offline HonzaJenda

  • Registrovaný uživatel
  • 5 a více
  • ***
  • Příspěvků: 8
  • Karma: 0
Re:Nemalé potíže s malým vypravěčem
« Odpověď #1 kdy: Října 15, 2018, 14:26:41 »
Trošku matoucí, ale přesto velmi zajímavý začátek něčeho nového :) Moc děkuji :)

Offline luba

  • 101 a více
  • *****
  • Příspěvků: 1 236
  • Karma: 4
Re:Nemalé potíže s malým vypravěčem
« Odpověď #2 kdy: Října 15, 2018, 20:36:31 »
Zajímavé, již se těším na další pokračování

Offline kajal

  • Registrovaný uživatel
  • 10 a více
  • ***
  • Příspěvků: 30
  • Karma: 1
Re:Nemalé potíže s malým vypravěčem
« Odpověď #3 kdy: Října 19, 2018, 10:50:16 »
Dám vám nahlédnout do kuchařova hrnce, v němž se tento guláš vaří.
Hlavní postava je autor sám, jenž autorem zván být netouží. Vypravěč, toť autorovo alter ego, které volně zasahuje do příběhu, jak se mu zachce. Příběh sám reálný či nereálný? Odpověď jednoduchou nedám vám. Předpoklad reálný, znamenal by, že realita byla zaobalena do světa lehce narušovaného nereálným děním. Kdybych však psal čistě reálný příběh, tak se mi alter ego ukouše nudou  ;D a já s ním  8)

Offline 13jh02

  • Existující tvor
  • 101 a více
  • *****
  • Příspěvků: 385
  • Karma: 2
Re:Nemalé potíže s malým vypravěčem
« Odpověď #4 kdy: Října 26, 2018, 11:53:20 »
Velice náročné čtení. Ale jsem rád, že se tu takové avantgardní věci objevují. Dočkáme se pokračování?

Offline kajal

  • Registrovaný uživatel
  • 10 a více
  • ***
  • Příspěvků: 30
  • Karma: 1
Re:Nemalé potíže s malým vypravěčem
« Odpověď #5 kdy: Října 26, 2018, 15:38:12 »
Avantgarda, tak to je asi přehnané označení, přeci jenom to byli páni Umělci, já jsem jen ničemný škrábal  :D Uvidím, jak mi vybude čas, ale chtěl bych v tom pokračovat, už proto, že mě to neskonale baví psát, já totiž nerad píši v tom klasickém lineárním podání příběhu, kdy jdete od začátku ke konci a vše je, jak podle pravítka.

Offline 13jh02

  • Existující tvor
  • 101 a více
  • *****
  • Příspěvků: 385
  • Karma: 2
Re:Nemalé potíže s malým vypravěčem
« Odpověď #6 kdy: Října 28, 2018, 23:56:47 »
Vůbec ne - přinášíš nový směr. Takže definici avantgardního pisatele naplňuješ bohatě. I proto je příběh natolik jiný, pro nás exotický . Jsem rád, že chuť psát pokračuje

Offline kajal

  • Registrovaný uživatel
  • 10 a více
  • ***
  • Příspěvků: 30
  • Karma: 1
Re:Nemalé potíže s malým vypravěčem
« Odpověď #7 kdy: Října 29, 2018, 10:23:29 »
Nejsem takový smělec, abych tvrdil, že pouhá změna vypravěčského postupu a prolnutí ich a er-formy je novým směrem, pouze jsem dříve vytvořené hodil do mixéru a spustil start  ;D