Autor Téma: Znovu malým chlapečkem 9  (Přečteno 2954 krát)

Offline chlapeček

  • 101 a více
  • *****
  • Příspěvků: 394
  • Karma: 2
Znovu malým chlapečkem 9
« kdy: Července 16, 2018, 18:05:27 »
                                       Znovu malým chlapečkem .
   9. Vlastíkovi potíže , Pavel dělá problémy ,  příprava na velký výlet .

Omlouvám se za pravopis .

Všichni sme odešli dolů do obýváku a sedli si na sedačku . Přišla k nám i teta .

,,Tak a teď chci vědět co se tam stalo . Vlastíka to stálo psychický šok a to dost silný . Doufám , že se z něj rychle vzpamatuje . '' zeptal se táta .

,,No tati , přišli jsme k němu před dům a Vlastík nemohl odemknout svým kličem . Já  tedy zazvonil a za chvilku přišli otevřít dva lidé . Paní a pán . Ta paní se po jeho dotazu co tam dělají pustila do Vlastíka , že tam nemá co dělat . Řekla mu , že utýral svoji maminku a ty poháry co si koupil má pod dřevníkem . Taky mu řekla , že ví kde bydlí . Prej , že je to pěknej dáreček a doufá , že až se ho přejíme tak půjde do ústavu kam patří a potom nám zabouchla před nosem . Vlastík po těch slovech začal brečet , vyskočil z vozíku a běžel k tomu dřevníku . Tam se zhroutil na zem a hrozně brečel . Dokonce se při tom úplně spontáně pokakal do plínek . Ona přišla i tam a začala mu znova nadávat . Vyhrožovala , že na nás zavolá policajty a nahlásí , že tam krademe . Když se objevil tady strejda tak jí pověděl ať toho nechá . Vzal Vlastíka do náruče a odnesl ho dovnitř . Já přinesl tu krabici a Maty přivezl vozík . Taky mu řekla , že je to pochcanej a posranej kripl '' vypověděl jsem vše já .

„Tak to je tedy pěkný . Vím o koho se jedná . Je to sestra jeho maminky . Byl sem před odjezdem upozorněn na to , že když se něco stane bude si ona dělat nárok na vše . Jen bych nečekal tohle co předvedla . Přineste kluci všechno špinavé prádlo . Vlastíka nechte spát , to mu teď pomůže . Zítra ho vezmu znova na vyšetření s tou páteří . Hele Jano budeš tak hodná a ujmeš se toho , aby Vlastíka neokradli , bylo by mě to hodně líto když by se jim to povedlo ? '' odpověděl táta a obrátil se na tetu .

„ Určitě se toho Jirko s radostí ujmu . Pokud není závěť , tak je Vlastík dědicem se zákona a patří mu větší  ze všeho . Pokud se najde závěť tak se dědí podle ní . Nic bych nedala za to , že ta závěť bude , ale ta jeho povedená teta si jí upraví podle svého . Jednoduše jí zfalšuje . No nic , to bude předmětem řízení . Až se Vlastík vzbudí a uklidní se , tak si sním popovídám . Klidně to může být u jídla nebo až zítra . Bude nutné , aby mě v tvé přítomnosti dal plnou moc abych ho mohla zastupovat . Já potom začnu jednat . O peníze se starat nemusíte , udělám to zadarmo a velice ráda  . '' odpověděla nám ona .

Já se vrátil s Matym do pokoje pro věci . Vlastík stále spal . Potichu jsme vzali všechno prádlo a šli pryč . Když sem ho dal tátovi , tak jsem odešel s Matym ven . Vzali sme si kola a jeli do bunkru .

,,Hele Maty , tohle je tajemství , tenhle bunkr . Víme o něm jen mi tři tak ať je to tak dál . Jinak ti řeknu , že tohle byl děs . Takhle se k Vlastíkovi zachovat vlastní příbuzná . Snad se z toho brzo zpamatuje '' pověděl jsem mu já .

,,To taky doufám Jiříku . Až se vrátíme tak bychom mohli třeba vyndat ty jeho poháry ne ? Udělal bych z nich sbírku na tý polici . Jo a když pojede Vlastík do tý Číny chtěl bys tam letět taky ? '' .

,,No docela bych tam i letěl . Záleží samozřejmě na něm zda nás vezme s sebou . Hele ty poháry bych nechal raději až se sám rozhodne . Tak pojď jedeme domů . Já nevím jak ty , ale plenky u mě volají už po změně '' pověděl jsem mu já .

Společně sme vyrazili k domovu . Po cestě jsme potkali Pavla a jeho matku . On měl na ruce ortézu a mával sní na nás .

,,Jen se podívejte jak ho chudáčka ten zmetek zřídil . Teď ho vezu z nemocnice a jedeme na policii . Tam vše sepíšeme a jeho konečně daj do ústavu kam patří '' prohlásila ona .

,,To klidně jděte . To byl stímhle v nemocnici dva týdny jo ? Hm to by mě zajímalo co tam sním dělali '' odpověděl jsem jí já a jeli sme oba pryč .

Po návratu domů , jsem vše hned pověděl tatínkovi .

,,Dobře Jiříku , hlavně , že o tom vím . Zajdi se podívat zda už je Vlastík vzhůru , přece jenom už pár hodin spí . O Pavlovi mu raději neříkej . I tak je toho na něj moc . Může se
stát , že bude muset brát léky na uklidnění po nějakou dobu . Jinak jak tak vidím je potřeba tě přebalit do suchého i čistého a hádám , že to bude potřebovat  Maty taky '' odpověděl mi táta .

Já odešel do pokoje , kde jsem našel Vlastíka jak sedí na posteli .

,,Ahoj bráško , už jsi se vzbudil ? Jak se cítíš ? Je mi jasné , že asi příšerně . Jinak teta se všeho ujme tak se neboj , že jsi v tom sám '' pověděl jsem mu já .

,,Bráško pojď si ke mně sednout na chvilku . Potom bych asi potřeboval přebalit do
 čistého '' požádal mě on .

Mezitím vešel Maty .

,,Ahoj Vlastíku tak jak je ? '' zeptal se ho taky .

Já si sednul z jedné strany a Maty z druhé .

,,Víte kluci co je nejhorší ? Ta teta se několik let nezajímala jak žijeme . Teprve až ke konci života maminky se začala starat . Rozhodně bych nečekal , že se takhle zachová . No snad vše nějak dopadne . Hele víte co , po změně plínek vyndáme ty poháry a pak bych byl
proto , že bychom vytáhli mašinky a vyzkoušeli tu novou z dovolené '' prohlásil smutně on.

,,Tak dobře bráško , pojď jdeme na to . Vstávej pomalu , času je dost '' odpověděl jsem já a pomohl mu vstát .

Na zadečku měl pěknou bouli od kakání . Od Matyho se ozvalo zabublání a už taky plnil plínku . Já nechal kluky nahoře a šel pro tátu .

,,Tati Vlastík už je vzhůru . Jdu pro tebe , že potřebujeme všichni tři přebalit . Vlastík chce potom vyndat ty jeho poháry a pouštět mašinky '' .

Tatínek hned šel semnou nahoru a začal nás v koupelně svlékat . Postavil každého do vany a tam teprve nám sundal mokré a slušně plné plínky . Po umytí a utření vzal nejdřív Vlastíka a položil ho na stůl . Vyndal několik bavlněných plínek , srovnal je na gumové kalhotky a opatrně je dal pod něho . Vzal mastičku a důkladně jej všude namazal proti opruzeninám . Pěkně ho zabalil do plínek . Potom dostal Vlastík bodíčko a kalhoty na hraní . Na nohy ponožky a byl hotovej . Po něm šel na řadu Maty a pak já .

,,Tak jo kluci , jste všichni v čistým a suchým . Běžte si hrát k sobě do pokoje a až bude hotová večeře tak pro vás přijdu nebo zavolám  '' poslal nás táta si hrát .

Když sme tam přišli , tak já vzal krabici s jeho pohárama a dal jí na stůl . Vlastík sice chvilku jako by váhal , ale potom jí otevřel .

,,Bude to chtít nějakej jemnej hadřík na otření bráško '' prohlásil on .

Já pro něj odběhnul do koupelny . Vlastík postupně vytáhnul osm pohárů různých velikostí .

,,Teda bráško , já jen koukám . Proč jsi mi je nikdy neukázal a nepochlubil se snima ? '' hned jsem se ho musel zeptat .

,,Pamatujete si kluci co řekl velmistr u moře o chlubení a pýše ? '' zeptal se mě on .

,,No myslím , že to bylo něco ve smyslu , že je to nejhorší věc ve tvém sportu velmistře '' odpověděl místo mě Maty .

,,Chceš dostat zase polštářem ? '' houknul na něj Vlastík .

,,Tak proto si se nechlubil jo ? No asi tě chápu . Jak bylo řečeno , skromnost a pokora tě naučí vyhrávat velmistře '' prohlásil jsem já .

Než jsem se nadál , tak mi na hlavu přistál hadr .

,,To máš za toho velmistra '' prohlásil Vlastík .

Všechny poháry sme otřeli a narovnali je na polici . K některým byli ještě medaile a ty jsem podle bráškových instrukcí zavěsil na poháry . Ozvalo se zaklepání a vešel strejda . Hned upřel zrak na polici plnou pohárů .

,,Teda Vlastíku , já smekám . Ta sbírka je úžesná . Poznávám i ty co jsem ti předával já sám . '' prohlásil strejda a šel si je prohlédnout .

,,Jojo byly to krásný roky strejdo '' odpověděl mu on se smutným úsměvem .

,,Dokázal jsi toho skutečně hodně Vlastíku . Jinak mluvil semnou brácha o tý cestě do Číny . On už volno mít nebude , takže pokud by ti to nevadilo pojedu s tebou já a teta . Taky kluci pokud budeš chtít '' pověděl mu on .

,,To je super strejdo , určitě chtít budu '' .

Potom nás opustil a já vyndal Vlastíkovi mašinky . Pomohl jsem mu se dostat na zem a začali sme stavět kolejiště . Když bylo hotové , tak sme rozestavěli domky a začali si hrát . Já stále pozoroval Vlastíka . Byl furt zamlklý . V tu chvíli jsem se zase počůral úplně automaticky do plínek .

,,Co je bráško ? Jsi v pohodě ? Nebolí tě moc záda ? Nad čím přemýšlíš ? '' .

,,No to víš moc v poho nejsem . Musím na všechno stále myslet . Hele fakt byste chtěli semnou do tý Číny letět ? Bude to super zážitek . Ikdyž pro mě už tolik ne , protože budu muset asi jenom sedět a ne zápasit . Ikdyž bych si klidně jedne menší dal '' prohlásil on .

,,Na zápasení skutečně raději bráško zapomeň . Pokud nás vezmeš s sebou , tak to bude super . Jen nevím kolik to bude stát . '' .

,,O to se nikdo starat nemusíte '' odpověděl mi on .

Pouštěli sme mašinky asi tak dvě hodiny . Venku už se mezitím setmělo , když pro nás přišel táta ať jdeme na jídlo .

,,Tak jo kluci , nechte toho a jde se dolů na jídlo . Udělal jsem stejky . Přebalení necháme až před spaním '' pověděl nám on a šel pryč .

Já pomohl vstát bráškovi ze země a vydaly sme se dolů do jídelny . U stolu sedeli ještě strejda a teta . Ta se hned Vlastíka zeptala .

,,Tak jak jsi se vyspal Vlastíku ? A jak se cítíš ? Nemusíš se ničeho bát . Já se všeho ujmu a pomůžu ti , aby spravedlnost vyhrála . Jenom mě podepíšeš plnou moc a já tě všude zastoupím . Nebudeš skoro nikam muset chodit '' .

,,To bys byla hodná teto , ale co to bude stát ? Vím , že právník stojí dost peněz . '' odpověděl jí on .

,,Tak o to se vůbec nestarej . Vše máš zdarma ano ? '' potěšila ho ona .

Dali sme se do jídla . Po večeři poslal tatínek Vlastíka a Matyho nahoru .

,,Jiříku ještě jedna dost nepříjemná věc se musí vyřešit . Jak jsem zjistil , tak ta jeho povedená tetička se jenom nakvartýrovala do jeho domku . Ani se nestará o poslední věci jeho maminky . Už přišel telegram jak a kdy chceme poslední rozloučení s jeho maminkou a nebo zda obřad nebude . Nechci rozhodovat za zády Vlastíka , ale zároveň mám strach ho vystavit takovému náporu na psychiku . Zkus sním nějak promluvit zda by se chtěl s maminkou rozloučit . Pokud ano tak vše zařídím já . Zítra ho vezmu na rtg páteře ať víme na čem je . No a potom se už začnete chystat na jeho cestu do Číny . '' pověděl mi on .

,,Dobrá tati , pohovořím sním . To je teda pěkná potvora ta jeho teta . Majetek ano , ostatní ne '' odpověděl jsem já a šel nahoru do pokoje .
Vlastík s Matym pouštěli vláčky .

,,Co pak ti chtěl tatínek bráško ? Něco se děje ? '' zeptal se mě hned on .

,,No bráško , je to dost smutný co se tě musím zeptat . Ta tvoje tetička evidentně chce jen majetek , ale o ostatní se nestará . Tatínek se tě ptá , jestli se chceš s maminkou rozloučit . Tedy zda bys sis přál její pohřeb a nebo ne . Je to prý na tobě . Pokud bys to chtěl , tak vše zařídí . Nechce tě , ale vystavit nervovému kolapsu . Klidně si to rozmysli . Jinak zítra pojedeš s tatínkem na rtg s tou páteří '' pověděl jsem mu já .

Vlastík jenom pokýval hlavou , ale nic neříkal . Za asi tak půl hodiny pro nás přišel táta , že se jde spát . Odvedl nás do koupelny , kde sme se pořádně vykoupaly . Potom už násodevalo zabalení do plínek na noc a uložení do postýlek . Před spaním nám všem tatínek přinesl lahvičky s pitím . Já si jí hned vzal a začal sát vodu se šťávou . Vlastík skoro hned po dopití usnul . Mě ani Matymu se spánek nevyhýbal také .

Když jsem se ráno vzbudil jako vždy pěkně mokrej a pokakanej , tak byl Vlastík už vzhůru a četl si čtyřlístek který vyndal z police . Když zjistil , že sem se vzbudil , tak ho hned odložil .

,,Ahoj bráško promiň , že jsem ho vyndal bez tvého dovolení , ale tak pěkně jsi spal . Jinak já se celkem vyspal dobře , jako když by v té lahvičce večer něco bylo . Vím , že denska jedu na to vyšetření . Co budeme potom dělat ? '' pozdravil mě on .

,,Ahoj vlastíku , nevím za co se omlouváš . Jasně jsem ti pověděl , že pokoj je nás dvou a tak i všechny věci jsou dohromady . To je dobře , že jsi se vyspal . No možná ti tam tatínek dal něco na spaní . Včera to s tebou pěkně všechno zamávalo . No já bych dopadnul určitě stejně být na tvém místě . Program bych udělal , až podle toho jak dopadneš na tom rtg vyšetření '' odpověděl jsem mu já .

To se už vzbudil i Maty . Za chvilku pro nás přišel tatínek .

,,Ahoj kluci , tak šup vstávat a potom se po přebalení a snídani jede na ten rentgen . Po něm se stavíme na policii a tam ty Vlastíku ve společnosti tety vypovíš vše co bylo s Pavlem . Až se vrátíme tak si můžete hrát . Program bude podle toho jak dopadne vyšetření . Jo a tyké musíme po cestě zažádat o víza do Číny pro vás tři . Taky se zastavíme v bance , aby sis Vlastíku mohl zjistit kolik tam přišlo . '' pozdravil nás on .

Pomohl vstát Vlastíkovi a všechny nás odvedl do koupelny . Tady sme postupně dostali čisté plínky a oblečení do města . Hned po snídani se jelo do nemocnice . Já čekal s Matym u tatínka v kanceláři a on chodil s Vlastíkem po vyšetřeních . První se dostavil sám Vlastík .
Vjel na vozíku dovnitř a tvářil se docela smutně .

,,Tak jak to dopadlo bráško ? Co ty záda ? '' hned jsem se ho zeptal .

,,No je to horší než bylo předtím . Na vozíku budu muset prej jezdit skoro všude . Jen doma můžu chodit a žádný prudký pohyby . Po návratu se uvidí , ale asi budu muset na menší operaci . Jinak se závoděním je skutečně konec říkal mi strejda '' odpověděl on.

,,Nojo bráško , to se nedá nic dělat . Neboj se všechno se zvládne . Kam šel ještě tatínek nevíš ? '' odpovědlě jsem mu já .

,,Jo vím , šel vyzvednout věci po mamince . Teta se samozřejmě o nic nestará jen o majetek . Je to fakt pěkná svině '' prohlásil on .

Vešel tatínek a nesl pytel a kebelku s věcmi .

,,Nono Vlastíku co to slyším . Máš , ale vlastně pravdu . Tady jsou věci po mamince , já ještě musím na chilku pryč . Jestli chceš můžeš se na ně podívat . Kluci tady budou s tebou '' pověděl nám a odešel .

,,Tak co bráško chceš se na ně podívat ? V pytli bude asi jen oblečení . Záleží na tom co bude v kabelce '' zeptal jsem se Vlastíka .

,,Jo kouknu se do tý kabelky '' odpověděl mi on .

Než se stačil pro ni schýbnout , tak mu jí Maty podal . Vlastík z ní začal vyndávat věci . Byly tam její hodinky , nějaké prsteny , pár drobností a potom obálka kde bylo napsáno pro Vlastíka . Ta byla celkem zvláštní . V jedné části byla silnější . On jí rozlepil a jen užasl . Byl tam dopis a spousta peněz .

,,Teda páni tohle bych nečekal . Je to odhadem hodně peněz . Jak to mohla maminka ušetřit ? Vždyť sme tak tak vycházeli '' podivoval se Vlastík nad tím .

,,Třeba je vysvětlení v tom dopise bráško '' odpověděl jsem mu já .


Pokračování příště .

Offline luba

  • 101 a více
  • *****
  • Příspěvků: 1 236
  • Karma: 4
Re:Znovu malým chlapečkem 9
« Odpověď #1 kdy: Července 16, 2018, 19:25:48 »
Velmi hezké čtení, díky moc za tento skvělý příběh.
Dočetl jsem jej jedním dechem a ještě jednou říkám, je to moc a moc hezké.