Autor Téma: Čeština  (Přečteno 9304 krát)

Offline Kejklir

  • Registrovaný uživatel
  • 101 a více
  • ***
  • Příspěvků: 201
  • Karma: 1
Re:Čeština
« Odpověď #15 kdy: Února 14, 2018, 20:49:10 »
No je pravda,že se za svůj písemný projev stydím.Když mám kolikrát někomu něco napsat,jsem ve stresu,protože vím,že ten kdo čte má slova,může řvát i smíchy což mi samozřejmě radost nedělá.Už mě napadlo,že bych vyfotil klávesnici a vyloupl měkké i s tím,že nemám na novou a proto píšu všechno s tvrdým y.Ale napiš mám žýzeň,no v tomhle tvaru to napsat? Ježíš marjá to by bylo facek,jak potlesku v národním divadle.

No jak říkám,snažím se chyby kontrolovat,ale stejně mi jich spousta uteče. Dobře někdo řekne snaha se cení,ale na druhou stranu se dá říci,že neznat svůj mateřský jazyk je ostuda.Tak že,když udělám chybu a někdo.mě upozorní,tak má výmluva je......... ,,Promiň,jsem blbej viď.“ A on řekne ,,to teda jsi.“ Tím to zcela uzavřu.
„Každý je génius. Ale pokud budete posuzovat rybu podle její schopnosti vylézt na strom, bude celý svůj život žít s vědomím, že je neschopná.“
Albert Einstein

Offline David.Ch

  • Registrovaný uživatel
  • 50 a více
  • ***
  • Příspěvků: 99
  • Karma: 2
Re:Čeština
« Odpověď #16 kdy: Února 14, 2018, 23:01:41 »
Vím že to asi není k tématu ale prý existuje kniha která je napsaná jen s měkým i a na začátku knihy je napsáno že se autor omlouvá ale čeština mu nejde a proto vše napsal jen s jedním druhem i. ;D

Offline kajal

  • Registrovaný uživatel
  • 10 a více
  • ***
  • Příspěvků: 30
  • Karma: 1
Re:Čeština
« Odpověď #17 kdy: Února 15, 2018, 00:02:54 »
Nevím, jestli je vhodné, abych vstupoval do diskuze takových matadorů, jako jste vy, ale přesto si dovolím přijít se svým soukromým názorem.
Vím, že když píši nějakou chvíli, tak přestanu vnímat text objevující se na monitoru a plně se ponořím do myšlenek, kde ten text vzniká, takže pak vynechám písmenka a tak podobně, občas se mi potom stane i to, že to po sobě čtu a nečtu to z monitoru počítače, ale z hlavy.
A k tématu češtiny jako takové, bych řekl toliko:
Mé potýkání s češtinou, když přestalo být tím školským (základka a střední), a začal jsem se češtině věnovat o něco více, tak jsem pochopil, že ač je naše mateřština nádherným jazykem, tak je i složitá a nejspíš nikdo se ji nenaučí perfektně, protože máme mnoho výjimek z pravidel a jsou mnohá zákoutí, která "obyčejnému smrtelníku" (omlouvám se za ten výraz, ale přišel mi vhodný, protože ne všichni studují češtinu do takových hloubek jako lidé z Ústavu pro jazyk český) zůstanou neodhalena...
Ze svých chyb při psaní jsem se tak nějak naučil odpouštět chyby ostatním, pokud to nejsou novináři, tam jsem pes, ti by češtinou měli vládnout. 

Offline MiTomášekMi

  • Registrovaný uživatel
  • 50 a více
  • ***
  • Příspěvků: 98
  • Karma: 5
Re:Čeština
« Odpověď #18 kdy: Února 15, 2018, 17:40:08 »
Rád bych jse taky vyjádřil. Já osobně jsem na tom s češtinou nic moc. Ale když něco píšu (hlavně tedy znovu miminkem.) Tak jse snažím tam mít co nejmíň chyb. Proto píšu ve worldu který mi ukáže co mám špatně. A když jsi nahodou nejsem jistý jak jse něco píše tak to napíšu do googlu a ten mi to ukáže většinou správně. Ale i tak tam mám plno chyb.( většinou překlenutí na klávesnici. I a Y jsi opravuju hned.) Některé najdu když jsi to přečtu po sobě ale některé tam zůstanou. Třeba kdy jse má psát odstavec nebo čárka nemám tušení. Je to asi vydět na prvních dílech příběhů znovumiminkem kde jsem na to dost kašlal. Teď jse snažím psát tak aby to bylo přehlednější takzě tam sem tam hodím odstavec aby tam byla nějaká mezera. Ale napsaný správně asi není.  Vím jen málo ma to abych je psal správně. A abych jse to doučoval nemám čas. A jestli je to výmluva? Asi jo spíš jsem prostě spíš líný abych jse učil češtinu. 

  Ale teď k hlavnímu důvodu proč jsem se rozhodl zapojit do této diskuse. Chtěl bych říct svůj názor k některým příspěvkům.

 Naprosto souhlasím s tím že čestina na interneru je většinou příšerná. A s tím že na  sociálních sítích píšou dost retar..   .Ale osobně co se týká odůvodnění že mladí nemají cit na češtinu je to že nečtou knihy jse mi moc nelíbí. Ano knížky můhou plno věcí naučit ale né vše. Já sice přečtu tak jednu knížku  za rok maximálně dvě ale nikdy jsem se z knížky nenaučil nic krom toho obsahu co v ní byl. A jedna zajímavost   jeden můj dobrý kamarád knížku nepřečte co je rok dlouhý a a češtinu ma rád správně a když něco píše málo kdy udělá chybu(spíš že se přelikne a napíše jiné písmeno). A druhý kamarád tem zase čte knížky furt. Každý měsíc minimálně tři a i tak  češtinu neumí.         

Dys- atd. Ano to je pravda přehání jse to s tím. Ale zase lenost jse učit bych tomu neřekl. Spíš bych řekl každému jde něco. Mně osobně jse nikdy čestina naučila dobře. Vétšinou jsem toho plno hned zapomněl a mněl z češtiny trojky a to jse ji učil třeba hodinu a druhý den bum za čtyři. Ale na matiku jse podíval jen na pět minut a nebo vůbec a mněl jsem za jedna nebo za dva.


Korektor= Mnělo by být na každém jestli mu někdo opravý chyby nebo ne. Já osobně bych nechtěl aby mi někdo jiný opravoval mé chyby. (Dobře pokud bych psal reálnou knížku tak by sem si to asi nechal opravit.) Ale nějakou povídku kterou píšu pro zábavu ne. Pak jse mám aspoň čemu zasmát a říct jsi jakej jsem vůl co jsem to napsal.

Za mně osobně pokud to nejsou věci typu. Pět minut luštění toho co ten člověk píše ale třeba jen mislet nebo brzi. Tak jse tomu v duchu zasměju a jdu dál. Nic ve zlém ale mně osobně jse líp čte pokud někdo napíše chybu v i/y  než když někdo píše bez diakritiky.  Už na to nejsem zvyklí jako jsem byl dřív.

Offline jane

  • Registrovaný uživatel
  • 50 a více
  • ***
  • Příspěvků: 69
  • Karma: 4
Re:Čeština
« Odpověď #19 kdy: Února 15, 2018, 19:59:47 »
Prvně jsem přemýšlela, jestli do této diskuze vstoupit, ale nedá mi to :D
Já osobně mám pro češtinu takový ten cit, nejraději bych všechny opravovala, když napíšou fakt nějakou hrubku. Od malička ráda čtu knihy, píšu slohovky, příběhy a tak a řekla bych, že má čeština je na dobré úrovni. Ale přiznám se, že občas trošku zaváhám, nebo občas ve větách přidávám čárky a nebo je naopak někde zapomínám.
Co se týče diakritiky, text se mi čte lépe, když je psaný s diakritikou, ale i když je bez diakritiky, tak mi to nevadí. Víc mi vadí pravopisné chyby, kdy někdo neumí používat shodu přísudku s podmětem, plete si mě/mně, jsem/sem, nebo neumí vyjmenovaná slova. Takovéto chyby mě pak odrazují od čtení. A upřímně, některé příběhy se tu opravdu číst nedají, i když mají sebevíc dobrý nápad. I když se snaha cení, tak mně osobně se prostě příběhy, kde je nasekáno plno hrubek čtou blbě a myslím si, že nejsem teda jediná.

Znám plno případů, kdy se lidé vymlouvali na nějakou poruchu, ale jak už tu zaznělo, dnes už vám prohlížeč, či Word slova podtrhává, na telefonu jde taky zapnout automatická oprava (i když ta je tedy někdy zrádná :D ) Pak jsem tedy taky viděla, že se někdo vymlouvá na to, že mu to tak třeba telefon opravil, nebo už předem hlásí, že píše z telefonu a omlouvá se za chyby. Tak snad si to po sobě překontroluji, než něco někam postnu, ne? :D

Offline fusak

  • Existující tvor
  • 101 a více
  • *****
  • Příspěvků: 149
  • Karma: 1
Re:Čeština
« Odpověď #20 kdy: Února 15, 2018, 20:42:05 »
Nie som si istý, či mám právo vyjadrovať sa k češtine, keďže to nie je môj rodný jazyk.
Ak by však bola debata nastolená všeobecnejšie, t.j. nie o konkrétnom jazyku, ale o gramatike en bloc, tak by som rád prispel pár poznámkami.
1.) Je znakom vzdelania a úrovne, ovládať gramatiku jazyka, ktorým píšem, nech už je to ktorýkoľvek jazyk.
2.) Viem akceptovať nechcené preklepy, stáva sa.
3.) Viem akceptovať, ak niekto píše bez interpunkcie, ak nemá práve vtedy k dispozícii zodpovedajúce technické prostriedky, ktoré by umožňovali písať s diakritikou.
4.) So sebazaprením, ale predsa, viem akceptovať, ak niekto píše bez diakritiky, aj keď by mohol, pretože je tak zvyknutý. Začínal som na PMD85 a PP06, takže OK, toto chápem.
5.) A nakoniec, žiaľ, neviem, a nie som ochotný akceptovať, ak je písaný text bez akejkoľvek ortografie, vrcholom čoho je niekoľko hrubíc, nakopených v jednej vete. Takýto text mi natoľko reže oči, že ho nedokážem dočítať. Aj keby v ňom bol recept na trvalý svetový mier a konečné vyliečenie rakoviny.

Prepáčte, myslím, že som sa rozohnil viac, než bolo potrebné. Možno vplyvom posledných príbehov od Davida.Ch. Ako vidím "smišlený příběh", prestávam čítať, možno na škodu myšlienky, aj autora...

Offline raulik

  • Administrator
  • 101 a více
  • *****
  • Příspěvků: 955
  • Karma: 45
    • TajemnaKomnata
Re:Čeština
« Odpověď #21 kdy: Února 15, 2018, 22:27:08 »
Uplne bych nesouhlasil s tvrzenim, ze cteni nezlepsi. Nevim, co je shoda podnetu s prisudkem - na to jsem fakt blbej, na druhou stranu precetl jsem x set knih (v dobe, kdy jejich uroven za neco stala), a tak nejak si na to mozek sam zvykl. Jak rikala moje babicka - netykalo se to sice cestiny, ale hodi se to sem - nekdo to tak nejak vi a ostatni se musi ucit poucky a postupy proc to tak je. Ja proste nepochopil ty poucky, tak jsem cetl a cetl. Dalsi bod je ten, ze jsme se nikdo nenarodil s tim, ze bychom neco ihned umeli.

Btw> Lidi, neptejte se jestli muzete pridat svuj nazor - je velmi vitan nazor kazdeho !
Btw2> Tema je sice cestina, ale muzeme se bavit o rodnem jazyku kohokoliv, neni to podminkou :)

Offline Kejklir

  • Registrovaný uživatel
  • 101 a více
  • ***
  • Příspěvků: 201
  • Karma: 1
Re:Čeština
« Odpověď #22 kdy: Února 16, 2018, 13:45:32 »
Představte si psát Japonsky třeba.Bylo by krásné příběhy malovat.
„Každý je génius. Ale pokud budete posuzovat rybu podle její schopnosti vylézt na strom, bude celý svůj život žít s vědomím, že je neschopná.“
Albert Einstein

Offline David.Ch

  • Registrovaný uživatel
  • 50 a více
  • ***
  • Příspěvků: 99
  • Karma: 2
Re:Čeština
« Odpověď #23 kdy: Února 17, 2018, 11:00:32 »
No mislím si že když mi nejde čeština, tak japonština nebo čínština, to by byl konec. Jsou to strašně složitý jazyky.

Jestli víte proč číňané vše kopírují - je to proto že mají tak složitý jazyk že jim v mozku nezbývá už místo pro kreativitu.  ;D ;D ;D

Offline 13jh02

  • Existující tvor
  • 101 a více
  • *****
  • Příspěvků: 385
  • Karma: 2
Re:Čeština
« Odpověď #24 kdy: Února 21, 2018, 10:43:04 »
Na svůj domácí jazyk bychom měli být hrdi a proto ho neprznit. Ano, občas přijde novotvar, který zapadne. Měli bychom ctít hlavní pravidla. Zanikne-li náš jazyk, jak se budeme odlišovat od angličanů, rusů, ...

Snažím se dlouhodobě tato pravidla dodržovat. Ale jak bylo řečeno dříve, žádný učený z nebe nespadl. Takže i já občas dělám chyby. Ale v případě, kdy si nejsem jist, máme tu internet a pochybnost nad pravopisem lze do minuty vyřešit. Takže texty plné chyb jsou hlavně obrázkem autora a jeho přístupu k národnímu jazyku. Kdo na to kašle, není vlastenec, ale líný ignorant.

I mnozí dys- vědí o svém problému a v běžném životě si na to dávají o to větší pozor. Kromě pomalejšího projevu to na nich ale nepoznáte, někdy díky větší pečlivosti mají texty správněji, než průměrný člověk.

Automatické opravy jsou občas dobré. Ale některé špeky v našem jazyce prostě nejsou schopny odhalit. Třeba mít okno x mýt okno

Offline plenkyc

  • Existující tvor
  • 101 a více
  • *****
  • Příspěvků: 190
  • Karma: 1
Re:Čeština
« Odpověď #25 kdy: Února 22, 2018, 01:32:39 »
Abych se k tomu vyjádřil já. Ano, čeština není jednoduchý jazyk. Má mnoho pravidel a mnoho výjimek.
Ale pořád žijeme ve 21. století. Mnoho z nás si čte toto fórum na telefonu, třeba v autobuse, nebo ve volných chvílích a potom se nelze divit, že bude jejich reakce plná překlepů. Já sám jsem si pořád nezvykl na klávesnici na svém novém notebooku, přestože ho používám víc jak měsíc. Ale pořád je rozdíl mezi překlepem a naprostou ignorací gramatiky.
Dobře, pokud nemám jazykový cit, nebo jsem proplouval češtinou celou dobu za čtyřku, kterou jsem dostal z milosti, protože se učitelka smilovala, měl bych si být vědom svého handicapu. Což by mělo znamenat, že pokud píšu povídku, tak si jí zkopíruju do wordu a opravím minimálně ty hrubky, které mi word podtrhne.
Mám docela problém přečíst povídku, ve které autor udělá naprosto brutální chybu už v nadpisu. A připadá mi to jako lenost. Opravdu jsi hodinu psal a pak nemáš 5 minut, během kterých si zkontroluješ svoji práci? Nejde o to, jestli je někdo dyslektik, nebo není. Máš úžasný prostředek, který ti pomůže psát, sice ne úplně správně, ale správně natolik, že nezníš jako úplný idiot.
A nezlobte se na mě, pokud nadpis povídky zní: "Jak sem začl nosit plýny" a první věta hlásá: "Ahoj, sem tomáš a uš ot malyčka sem větěl, že mám rát hepký dotek plýnky na mým zadešku." Tak jí prostě nebudu ani číst, protože je mi docela jasné, že autor je ignorant a že nedokáže vypldit nic, co by mě zaujalo.
Děkuji
Ps: Omlouvám se za chyby, píšu na telefonu  ;D ;D

Offline Miško

  • Registrovaný uživatel
  • 101 a více
  • ***
  • Příspěvků: 180
  • Karma: -12
  • .
    • www.abdl.cz
Re:Čeština
« Odpověď #26 kdy: Září 03, 2023, 13:35:17 »
To áno, čeština a slovenčina patria medzi najzložitejšie jazyky (pre cudzinca) na svete. Nemusia hovoriť perfektne po česky, slovensky, alebo aký jazyk sa práve učia- stačí aby sme, ste im rozumeli. Keby som bol ako cudzinec, tak najvačšie problémy by mi robilo skloňovanie a časovanie. V prípade japončiny, čínštiny, kórejčiny - písanie a kreslenie tých znakov (čítal som, že v bežnej komunikácii je potrebné ovládať 5000 znakov). Klobúk dole, kto sa toto učí.

Vážme si naše jazyky- materinské.
Bez cumlíka ani na krok.