Autor Téma: inkontinence v dobách bez jednorázových pomůcek  (Přečteno 8047 krát)

Offline gumidek

  • Registrovaný uživatel
  • 101 a více
  • ***
  • Příspěvků: 131
  • Karma: 4
inkontinence v dobách bez jednorázových pomůcek
« kdy: Dubna 23, 2018, 07:58:51 »
Ahoj.
Tuhle mě napadlo, jak se vlastně řešil skutečný zdravotní problém u těch, kdo opravdu neudrželi moč či stolici v dobách, kdy ještě nebyly jednorázové pomůcky. Tedy přesněji u těch, kdo byli odkázáni na pomoc druhých, např. nemohoucích seniorů v domovech důchodců, pacientů v nemocnici, kteří nemohli mít z nějakého důvodu cévku a na bažanta nemohli a pod. Nepamatuji, že bych viděl běžně v drogerii třeba gumové či igelitové kalhotky na dospělého. Dělal to někdo třeba ve velkém pro nemocnice? Pozor, teď nemám na mysli třeba Inku Benešov. A jaké kalhotky se vlastně používaly (jestli vůbec jaké byly). Byly to celoigelitové, nebo neco na způsob těch dětských, tedy silonové s igelitovým pruhem? Vím třeba, že v nemocnicích byly postele ve velké většině chráněné klasickou ložní podložkou z igelitu. Ale bylo i něco ještě víc? Plenové kalhotky? Vím, že se akorát běžně daly koupit kalhotky menstruační. Ty měly igelit jen v místě vložky.
Tuším, že tenhle problém nebyl zrovna in ke zveřejňování. Je tu někdo, kdo ví, jak se to tehdy za dob bolševika řešilo?
Prosím jen osobní zkušenosti či ověřené skutečnosti.Díky, g

Offline boy_in_nappies

  • Existující tvor
  • 101 a více
  • *****
  • Příspěvků: 289
  • Karma: 2
Re:inkontinence v dobách bez jednorázových pomůcek
« Odpověď #1 kdy: Dubna 23, 2018, 08:39:37 »
Skvělý a velmi zajímavý dotaz, taky by mě to zajímalo. Já teda jako dítě za bolševika jsem nosil až do 7 let látkové plínky a přes ně igelitaky.

Offline marco

  • Registrovaný uživatel
  • 101 a více
  • ***
  • Příspěvků: 186
  • Karma: 4
Re:inkontinence v dobách bez jednorázových pomůcek
« Odpověď #2 kdy: Dubna 23, 2018, 19:46:21 »
Tahle věc mě taky napadla a tak jsem se ptal služebně hodně starších kolegů, dodnes jsem napochopil proč se mi nedostalo uspokojivé odpovědi  >:(
na gynekologii se používali nastříhané noviny na proužky a přes ně běžné kalhotky, kdo chtěl mohl mít vlastní hadry - šátky (nevím přesně jestli bavlna)  ale praní bylo na rodině...
a pak jsem zjistil neurologii, před jednoráz absorb kal se v 80' letech používaly buničinové přířezy, předtím nikdo neví nebo nechce mluvit a fixaci jsem se nedozvěděl.
Jěště před pár lety než došlo na rekonstrukci jsme používali tlusté žluté igelity na ochranu matrace, materiál byl velmi starý ale kvalitní.
Jinak cévky se používali opakovaně, personál je čistil a znovu sterilizoval párou, to samé redony, dodnes mám husí kůži jak staniční vyprávěla jak je museli čistit od sražené krve háčky pak proplachovat a znovu vařit... samozřejmě bez rukavic

Offline goodnite

  • 101 a více
  • *****
  • Příspěvků: 235
  • Karma: 3
Re:inkontinence v dobách bez jednorázových pomůcek
« Odpověď #3 kdy: Dubna 23, 2018, 22:55:50 »
  Tato myšlenka se mi už honí hlavou řadku let. Spíše mi vrtá hlavou jak se to dělalo na dětském oddělení snad necpali nactiletým dětem do pižama jen tak nějaké hadry nebo novyny . Leda že by opravdu nechali děti spat na gumové podložce a měnili pyžama kdo ví?

Offline xsat

  • Registrovaný uživatel
  • 50 a více
  • ***
  • Příspěvků: 63
  • Karma: 3
Re:inkontinence v dobách bez jednorázových pomůcek
« Odpověď #4 kdy: Dubna 24, 2018, 00:28:12 »
Kdysi, když jsem se chtěl dozvědět co nejvíce o věci nošení plen u dospělých a internet byl u nás ještě v plenkách (pun intended), narazil jsem v naší domácí knihovně na pár starších knih o lékařství a jak na domácí řešení různých zdravotních potíží, včetně inkontinence, až na to že se tomu v knize samozřejmě neříkalo zločinně imperialisticky 'inkontinence' ale 'samovolný únik' (stolice a moči). Nevím na sto pro jestli jsou z doby bolševika nebo ještě dřívější, ale vím že aspoň jedna z nich v popelnici neskončila, takže až ji najdu, naskenuju to a dám to sem, teda pokud to není proti pravidlům fóra. S autorskými právy by problém být neměl, jemu by, odhaduju, muselo být tak 150, kdyby měl být doteď živej.

Offline gumidek

  • Registrovaný uživatel
  • 101 a více
  • ***
  • Příspěvků: 131
  • Karma: 4
Re:inkontinence v dobách bez jednorázových pomůcek
« Odpověď #5 kdy: Dubna 24, 2018, 08:04:07 »
  Tato myšlenka se mi už honí hlavou řadku let. Spíše mi vrtá hlavou jak se to dělalo na dětském oddělení snad necpali nactiletým dětem do pižama jen tak nějaké hadry nebo novyny . Leda že by opravdu nechali děti spat na gumové podložce a měnili pyžama kdo ví?
Tak u malých dětí asi problém nebyl. Podle mě se využívalo standardního postupu - gumové plenkové kalhotky a plenky. Tedy pokud se dítko do kalhotek vešlo. Vím, že jsem viděl hromadu plínek, když bylo jedno moje dítko na dětském v nemocnici. Na praní plen byly nemocnice celkem dobře vybavené. A dětské plenkové kalhotky tu šilo ve velkém několik výrobců. Ale co ti větší? A hlavně, co senioři? Také dostávali plíny? A co přes ně?

Offline lucietr

  • 10 a více
  • ***
  • Příspěvků: 14
  • Karma: 0
Re:inkontinence v dobách bez jednorázových pomůcek
« Odpověď #6 kdy: Dubna 09, 2019, 10:34:58 »
Nedělejte z té doby nějakou hrůzu a nestrašte s novinama!
I pro dospěle se používaly pleny a to bavlněné a to buď vázane s trojúhlenikovou plenou (klasika i u dětí v bavlě) a ve spodní pleně byl vložen pruh igelitu. Později se užívaly ochranné kalhotky z PVC (výrobce Jitex závod Opava a další výrobce byl v Brně a ten šil kalhotky i s tzv.suchou plenou).
Jinak dříve se prodávaly pleny ve velikostech od 70x70cm do 110x110 cm. A co více, proti dnešním plenám měly daleko vyšší gramáš a tedy i vyšší nasákavost.
Pro záchyt moče se taky používal tzv.urinal jak denní tak i noční (vyrobeno z červerné gumy v Optimitu Odry) a taky cévky napojené na sáčky.
Tak že, zas tak hrozné to nebylo. Třeba jednorázovky od dnešní Teny začaly v 80 letech a byly to pleny obdelníkového tvaru s Pe folii se šedou buničnou vrstvou a bez absorbentu. Má tehdejší zkušenost s touto plenou v roce 1981 nebyla nic moc.