Autor Téma: Malíř 6, Velikonoční pomlázka  (Přečteno 435 krát)

Offline luba

• 101 a více
Malíř 6, Velikonoční pomlázka
« kdy: Duben 07, 2018, 10:03:43 »
Malíř 6, Velikonoční pomlázka

Přiblížily se velikonoce. Tyto křesťanské svátky i svátky veselí. Mám je velmi rád, zajdu si na bohoslužbu, jsem Katolík, ale navštívím rád i Anglikánské kostely tady na ostrově. Velmi oceňuji zdejší náboženskou snášenlivost, která zde vznikla již od samého prvopočátku osídlení tohoto ostrova Robinsonem Crusoe, Španěly a Angličany. Toto není samozřejmostí, neboť všude jinde ve světě tomu tak nebylo.
Velikonoce se mi staly inspirací pro mou tvorbu.
„Co budeš malovat“? dotázala se mne královna Blanka. „Namaluji sérii obrazů s názvem První velikonoce, neboť to bylo po návratu z Pařížských studií sem na Ostrov Robinsona Crusoe. „Budou s ABDL tématikou“? „Nevím, asi ne“ odpověděl jsem. „Vánoce, tak tady by se ABDL téma našlo, neboť Ježíšek byl v plenkách, ale u velikonoc asi těžko“ přisvědčila královna Blanka. „tím bych si Blani nebyla tak jistá“ oponovala Emma. „ABDL přímo ne, ale pomlázka“ a vysvětlila mi zvyk v Česku, kdy jsou mladé dívky a ženy švihány proutky a pletenými pomlázkami, na Moravě se tomu říká tatary. Na Internetu jsem si tyto výtvory prohlédl a také Francisco pocházející z Moravy mi jeden ukázal, ale stále jsem nenacházel souvislost s reáliemi našeho ostrova.
Prožíval jsem tyto své první velikonoce po návratu z Paříže velmi intenzívně, Nakonec mne příroda a sváteční atmosféra inspirovaly a já jsem namaloval velikonoční sérii. Nejdříve Jako první byl obraz Zelený čtvrtek. Vše bylo zelené a jak jsem se dozvěděl, pohled na toto mé dílo uklidňuje. Poslední večeři páně jsem nemaloval, neboť by to již nebylo originální. Velký pátek Ten se vyznačoval ukřižováním Ježíše Krista. Obraz byl pochmurný, na pozadí byla vidět tma znázorňující úplné zatmění slunce při skonu tohoto mistra.
Následoval obraz Vzkříšení, který symbolizoval z mrtvých vstání. Vše na něm hrálo pestrými barvami.
„Velikonoční série se Ti povedla“ řekla královna ‚Blanka a tyto mé obrazy byly obdivovány a později za dobré ceny prodány galerii v Newyorku. Stále jsem si kladl otázku, jak do velikonočních svátků zakomponovat ABDL. Pomohla mi emma: „tady sice není velikonoční pomlázka, ale Češi usídlení zde na ostrově tuto tradici dodržují a jak jistě víš že, mne vzrušuje plácání. Nejedná se přímo o pomlázku, to štípe, ale, pokud by mne někdo, třeba můj Alexíček jemně zmrskal vrbovými proutky a pak naplácal rukou, nebo vařečkou, tak, to bych byla v sedmém nebi, kéž by se mi to splnilo“. Když mi to vyprávěla, viděl jsem na její tváři roztoužený výraz.
Na Velikonoční pondělí mi Alex zaslal fotku Emmy po velikonoční pomlázce. „Tak, to je to pravé“ řekl jsem si a podle této předlohy jsem začal malovat svůj poslední velikonoční obraz s názvem ABDL easter. Inspirovali mne Čeští mládenci a dívky a to jak zde na Ostrově Robinsona Crusoe, tak i příslušníci České komunity na Roatánu. Od Davida a Francisca jsem se dozvěděl, že plenkařky si své zadečky vypolstrují plenkami a pak to šlo samo. DO ABDL easter jsem zakomponoval skupinku hochů a dívek v Moravských krojích. Dívky měly zadečky vypolstrované plenkami, což bylo zřetelně vidět. Hoši měli ty své tatary. Obraz pak pokračoval tím, jak dívky dávají svým hochům velikonoční vajíčka, která byla krásně vymalována.
„Ten se Ti povedl“ řekla pochvalně královna Blanka. „skloubil jsi velikonoce a ABDL. Vánoce tím, že Ježíšek přišel na svět v plenkách k tomu samy vybízejí, ale velikonoce, tady jsi na to kápl“.
Tento můj velikonoční obraz je stejně, jako ostatní s ABDL tématikou vystaven v královské galerii Ostrova Robinsona Crusoe a je připojený k Internetu, je tudíž zhlédnutelný odkudkoli na světě. „Tou pomlázkou jsi tomu dal ten správný směr“ řekla mi Emma, když tento obraz poprvé zhlédla. „Nebýt Tebe, sotva by tento velikonoční ABDL vznikl“ řekl jsem a vrhl jsem na ni vděčný pohled. „Ty jsi vlastně inspirátorkou všech obrazů“ dodal jsem. Pak jsem ještě připojil: „a taky Alex, ten tě dokáže správně navnadit“. „Ano, máš pravdu, ta pomlázka, to nebylo nic moc, to štípalo, ale pak ta vařečka, byla jsem mokrá“. „To jsi se polila“? Řekl jsem,abych to zlehčil a převedl to do humorné roviny. „Ty vole“ řekla Emma a oba jsme se srdečně rozesmáli. Pak Emma vážně řekla: „jsou to moje první velikonoce zde na Ostrově Robinsona Crusoe a mohu říci, že ty nejlepší v mém životě. Tady není vidět opilce, každý si dá víno, nebo rum, ale všichni jsou tak nějak v pohodě“. „Ano, jsem rád, že jsem již doma“ řekl jsem. emmu zajímaly mé zážitky z Paříže, tak jsem jí vyprávěl o svých studiích.
„Je dobře, že jsi se dal na uměleckou dráhu, vdechl jsi svým obrazům život“ řekla nadšeně. „Ty velikonoční obrazy, něco jim chybí“ řekl jsem a pak mi to došlo: „ano, ještě i tyto musím oživit“ problesklo mi hlavou. Bylo to po velikonočních svátcích. Vzbudil jsem se a Nadine již byla vzhůru. Oba jsme se k sobě přitiskli. „Chce se mi na velkou i na malou“ řekla Nadine a oba jsme vytáhli z podpostele nočníky. Usedli jsme na ně a spustili masážní programy. Uvolnil jsem se, vzal jsem do ruky klávesnici a dal příslušné příkazy v programovacím systému Robinson Crusoe. Připojil jsem se na své obrazy a zadal příkaz ke stažení informací o velikonočních tradicích. Nyní ten, kdo si má díla prohlédne se do nich vcítí a tyto informace proudí do jeho mysli, je to něco, jako telepatie. Kontaktoval jsem Emmu a ta taktéž usedla na svůj chytrý nočník. Uvolnila se a působila něco, jako médium. Při tom do sekvence, kde byla spolu s Alexem a velikonoční pomlázkou zkopírovala svůj encefalogram. Každý, kdo na ni pohlédne, dokáže se vcítit do jejích pocitů.
David ještě stáhnul do svého chamber pot tabletu informace o velikonočních tradicích na celém světě. Tyto zkompiloval a program dostal pracovní název Easter.com. Tento si získal širokou popularitu a v čase těchto svátků jara na severní polokouli a křesťanských svátků na jižní polokouli je průvodcem po velikonočních tradicích a lidé se tak o nich mohou dozvědět co nejvíce. Program byl následně nainstalován do všech chamber pot tabletů.
Kromě chamber pot tabletů byl program nainstalován i do plenkových čipů, aby jej mohli využívat i plenkaři. „Další posun a pak, že umění je nepraktické“ řekla mi uznale Nadine. „Jsem rád, že se mi jej podařilo skloubit i s běžným životem“ odpověděl jsem jí: „víš, Nadine, když jsem nastupoval na studia v Paříži, tušil jsem, že to, co dělám bude jednou Ostrovu Robinsona Crusoe k užitku a jsem velmi vděčný našim panovníkům a vůbec všem za tu pohodu, která je zde vytvářena“.
Svou velikonoční kolekci jsem ještě doplnil o rumy. K tomu mne inspirovala návštěva Muňosovy destilérie. Seděli jsme s přáteli a popíjeli lahodný rum. Bylo to na Bíloui sobotu a Alfredo Muňos podával bílý. „Je bílá sobota, tak budeme pít bílý rum“ řekl žertovně Alfredo. Nápoj byl lahodný a já k němu přikusoval sladké pečivo, které přinesla Alfredova žena Evelína. Je velmi příjemná a dá se s ní konverzovat. „Ty, Leonardo, zkus namalovat rum“ řekl Armando. „Rum“? Odpověděl jsem a z hluboka jsem se napil. „Ten je bílý, nebo tmavý“ řekla Evelína: „má však duši“ pohlédla na mne a já věděl, že velikonoční kolekci doplním o další skvělý obraz. „Uhodilas hřebíček na hlavičku“ řekl jsem a udělal si pár náčrtů. „Rum k velikonočním svátkům taktéž patří“ řekl jsem. „Alfredo, pokud se mi to podaří, obraz s názvem Rumy bude viset ve Tvé destilerii“. Plácli jsme si na to. „Jaká je cena“? Dotázal se Alfredo. „Když k nám přijde, dostane zdarma rum“ řekla Evelína. Bylo dohodnuto.
V neděli ráno jsem započal s malováním. “Bude to abstraktní malba” řekl jsem Nadine. Namíchal jsem barvy a namaloval sklenky s různými odstíny rumů. Po té jsem dal příkaz v programovacím systému Robinson Crusoe, aby do plátna byly zakomponovány veškeré informace o tomto ušlechtilém nápoji. Obraz se započal vlnit a to trvalo 4 hodiny. Po té jsem cítil, že je dílo hotové. Kdo se na něj podívá, obdrží telepatickou formou veškeré informace o tomto nápoji, který se zrodil zde, v Karibiku. “Ještě tam dej příkaz apetit” řekla mi Nadine. “To je dobrý nápad” odpověděl jsem jí a ihned jej zakomponoval. Dalším kouzlem obrazu je, že, pokud se na něj někdo podívá, ať již přímo, nebo přes Internet, dostane chuť na rum a musí si zavdat skleničku.
Obraz jsem dal Alfredovi, který byl velmi šťastný. Nyní jej mohou obdivovat ostrované, zahraniční turisté i lidé z celého světa prostřednictvím Internetu. Tyto velikonoce pro mne byly velmi inspirativní a já věřím, že ještě nějaké dobré obrazy namaluji.
Pokračování příště.