Autor Téma: Pomočování ve středověku  (Přečteno 4539 krát)

Offline Iloveplenky

  • Registrovaný uživatel
  • 50 a více
  • ***
  • Příspěvků: 87
  • Karma: 1
Pomočování ve středověku
« kdy: Února 19, 2018, 02:09:06 »
Dobrý den, napadlo mě téma na to co se možná dělo dětem které se třeba ve 12ti pomočovali někdy ve středověku? téma mě napadlo kvůli jedné hezké povídce Šílená šlechtična.

Offline Kralka

  • 101 a více
  • *****
  • Příspěvků: 171
  • Karma: 6
Re:Pomočování ve středověku
« Odpověď #1 kdy: Února 19, 2018, 06:57:30 »
Podle mě se tehdy nedávalo nic ani miminkum. Pleny podle mě nebyli, ani látkový si myslím.
Mám vás všechny ráda!!!!! :D :D

Offline gumplík

  • Registrovaný uživatel
  • 101 a více
  • ***
  • Příspěvků: 339
  • Karma: 1
Re:Pomočování ve středověku
« Odpověď #2 kdy: Února 19, 2018, 07:55:29 »
Tak myslím si, že ve středověku se malým dětem dávala nějaká látka připomínající plenku a další látku, která se vlastně omotala kolem té první.

Offline luba

  • 101 a více
  • *****
  • Příspěvků: 1 236
  • Karma: 4
Re:Pomočování ve středověku
« Odpověď #3 kdy: Února 19, 2018, 14:55:33 »
Já si myslím, že takové dítě, kterému se toto stalo, bylo svými rodiči možná ještě více ostouzeno, než je tomu dnes.
A teď si vemte horší případ, když se někdo pokadil. Určitě se o tom nepíše, ale myslím si, že tehdejší jídlo a nemocitomu přímo nahrávaly.
Také se to určitě mohlo stát při mučení i při popravách.
A vemte si příklad, kdy někdo stojí hodiny na pranýři a teď se mu chce jak na malou, tak i na velkou. Kat určitě nepolevil a tak to dotyčný za hlučného smíchu přihlížejících pustil do kalhot.
Popisuji to v jedné své povídceve vláknu Převratná novinka a to Na pranýři.
Také si myslím, že i ve středověku měli lidé záliby, které jsem popsal v Šílené šlechtičně.

Offline miki

  • 10 a více
  • ***
  • Příspěvků: 42
  • Karma: -4
Re:Pomočování ve středověku
« Odpověď #4 kdy: Února 19, 2018, 17:44:05 »
v tej dobe bola hygiena niekde pri nule :D ak bol chlap v boji, nemal cas velmi odskakovat do krikov, tazkoodenci sa casto obliekali do zbroje na niekolko dni. To to z nich len tak tieklo :D A ako pisem, nulova hygiena. Este cca zaciatkom 18. storocia bohate damy bezne kadili do gati kvoli nepohodlnym sukniam. U deti sa na to nedbalo detto

Offline 13jh02

  • Existující tvor
  • 101 a více
  • *****
  • Příspěvků: 385
  • Karma: 2
Re:Pomočování ve středověku
« Odpověď #5 kdy: Února 21, 2018, 11:07:42 »
Přesně jak píše miki. Jednou na prohlídce hradu na to přišla řeč a historik (průvodce) nám toto sdělil též. Bohatí lidé si dopřávali očistu jednou-dvakrát do měsíce, když už smrad byl nesnesitelný i pro ně. Potřeba dle potřeby - třeba i v jídelně do kouta...

Offline miki

  • 10 a více
  • ***
  • Příspěvků: 42
  • Karma: -4
Re:Pomočování ve středověku
« Odpověď #6 kdy: Února 21, 2018, 17:15:07 »
K prikladu, jeden osmansky velvyslanec na dvore Ludovita XIV sa vyjadril o versailles ako o najsmradlavejsom mieste na svete. cca 20 000 dvoranov a sluhov natlacenych v 2 000 miestnostiach z ktorych 500 bolo verejnych a urcenych len pre vysokopostavenych. V tej dobe bolo kupanie a vymena bielizne tabu. Zeny si saty menili tak raz za pol roka, castejsie len medzi sebou. Ziadna hygiena, pot. v zime ziadne vetranie. Vsade same plesne od vlhkosti. vecsinou cely den potreba do oblecenia u zien. Ak bol kral v miestnosti, nesmel sa ziaden dvoran vzdialit ako prvy. Predstavte si, ze v audiencnej sieni s dajme tomu 200-500 ludmi zasada kral a pol dna si hovie v kresle, kolki to asi nevydrzia? Uplne ina bola realita ked si to porovname s historickymi filmami, kde je vsetko krasne a dokonale.

Offline DLTom

  • 50 a více
  • ****
  • Příspěvků: 70
  • Karma: 1
Re:Pomočování ve středověku
« Odpověď #7 kdy: Února 21, 2018, 17:58:02 »
Zase si to nepředstavujte, jako že je všude naděláno, to jsou takový ty historky, co se dobře rozšiřují, protože jsou skandální. Realita je mnohem pragmatičtější. Stejna jako představa že děti ve středověku neměly plenky, samosebou měly, jen nebyly spínací špendlíky a igelit, tak si poradili s kouskem látky. Vy máte naše předky za potimce :-)

Offline miki

  • 10 a více
  • ***
  • Příspěvků: 42
  • Karma: -4
Re:Pomočování ve středověku
« Odpověď #8 kdy: Února 21, 2018, 23:31:50 »
jasne, ze nebolo, vsade cisto, kazdy vecer kupel, pravidelna vymena oblecenia, stale ked sa stare rozpadne :D idilka ako z rozpravky :D kde to zijes?