Autor Téma: Čeština  (Přečteno 9306 krát)

Offline raulik

  • Administrator
  • 101 a více
  • *****
  • Příspěvků: 955
  • Karma: 45
    • TajemnaKomnata
Čeština
« kdy: Února 13, 2018, 13:13:07 »
Zdar a silu,


dlouho jsem uz nic nenapsal, a tak bych rad ozivil pravidelne se opakujici tema - cestina. Byt jsem ted s nekm pres PM resil co a jak v pribehu s cestinou, neni potreba toto brat adresne, nybrz obecne.


Chapu, ze je urcity syndrom ci jak to nazvat, ze se lide nejsou schopni naucit jazyk cizi. Chapu, ze podobne je to i s materskym jazykem apod, nicmene me vrta hlavou, co tento syndrom zpusobuje a jak s tim dotycni nakladaji. Prijde mi totiz, ze specialne na tomto foru a obecne v teto komunite, je lidi, kteri cesky psat neumi mnohem vice, nez jinde.


Obecne tedy par dotazu k diskusi.


1) Proc myslite, ze nemuzete umet psat cesky ? Co to ovlivnuje ?
2) Jak s tim bojujete ? Co delate pro zlepseni ?
3) Nevymlouvate se jen ? (Mozna drsny dotaz, ale proste dotaz.)


Kdysi jsem mel jednoho kamose a jednou mi napsal (jinak jsme prave jen mluvili), jestli bych mu s necim neporadil. Z te vety neslo vubec pochopit oc mu jde, tak pisu, ze nerozumim, at to nejak rozvede. V tu chvili prisel smec, ze je dyscosi (ted me napada, ze jedno ze slov, ktery neumim napsat spravne je prave tohle) a ze co po nem chci. Odepsal jsem, ze ja po nem nic, a rad bych mu pomohl, pokud mi dokaze sdelit, co vlastne potrebuje. Myslim, ze tehda bylo - pro nej - podstatne jednodussi zavolat a resit to takto, nez se vymlouvat, ze neumi a ze cosik. Kazdy ma nejaky handicap, ale je preci otazka, jak s nim nalozime a jestli se naucime s nim zit - coz plati i pro cele ABDL :D


UPDATE - prosim odpovezte pripadne na vsechny 3 dotazy.
« Poslední změna: Února 13, 2018, 13:33:28 od raulik »

Offline David.Ch

  • Registrovaný uživatel
  • 50 a více
  • ***
  • Příspěvků: 99
  • Karma: 2
Re:Čeština
« Odpověď #1 kdy: Února 13, 2018, 13:29:38 »
No je to strašný, já chyby v češtině prostě nevydím a je to z větší části proto že jse  dyslektik. Když něco píšu tak tu chybu nevydím ale horší je že mě to tak vychází, mislím tím že si prostě dám dohromady jak to má být správně ale vůbec mi nedojde že je to špatně. Pak to dopadá tak že si myslím že je to správně ale není.

Bohužel to tak mám i s angličtinou a němčinou, umím oba jazyky ale nejhorší je že mi nedělá problém to že se mi to míchá ale spíše že napíšu něco jiného než myslím a vůbec mi to nedojde ale horší jsou chyby v češtině.

Offline nuk-boy

  • 101 a více
  • *****
  • Příspěvků: 137
  • Karma: 0
Re:Čeština
« Odpověď #2 kdy: Února 13, 2018, 19:21:23 »
Neber si to osobně Rauliku, ale přijde mi při nejmenší směšné, že tu mudruješ nad češtinou jiných a sám máš ve svém textu hrubky (nemluvě o tom, že nepoužíváš diakritiku.  ;)

Offline raulik

  • Administrator
  • 101 a více
  • *****
  • Příspěvků: 955
  • Karma: 45
    • TajemnaKomnata
Re:Čeština
« Odpověď #3 kdy: Února 13, 2018, 19:30:20 »
Neberu si osobne, dik za upominku, byt myslim, ze je sakra rozdil psat takto a takto: Mezy kozi se neztryka. Co se tyce češtiny vs cestiny - jsem holt zvykly na anglickou klavesnici. (Psanim na anglicke klavesnici se zivim, druha vec je, ze jsem si navyk psat v dobe, kdy se nejake hacky a carky na pc neresily, nebot je pocitac neumel :) Chaba to vymluva, nicmene to tak je.)

P.S.: Prosim o korekturu, at vim, kde mam chyby nebo se jedna o preklepy ?

Offline nuk-boy

  • 101 a více
  • *****
  • Příspěvků: 137
  • Karma: 0
Re:Čeština
« Odpověď #4 kdy: Února 13, 2018, 20:27:17 »
Souhlasím, že tvoje čeština je v porovnání s jinými více než dobrá.

Korektura: :-)

Správně má být vrtá mně hlavou.

Překlep: nekm (má být někým).

Tečky za zkratkami typu apod. už mi přijde šťourání.

A čárky ve větách řešit nebudu. Já bych je psal jinak, ale tady si také nejsem jistý v kramflecích :-)

Offline raulik

  • Administrator
  • 101 a více
  • *****
  • Příspěvků: 955
  • Karma: 45
    • TajemnaKomnata
Re:Čeština
« Odpověď #5 kdy: Února 13, 2018, 20:33:04 »
Diky, ale zpet k tematu. Skutecne me totiz zajima, jak s tim lide ziji a jak to kdo resi. Prece jen si to nedovedu vubec predstavit.

Offline luba

  • 101 a více
  • *****
  • Příspěvků: 1 236
  • Karma: 4
Re:Čeština
« Odpověď #6 kdy: Února 13, 2018, 20:48:39 »
Milí přátelé.
Velmi zajímavé téma, rád bych, aby se jednalo pouze o výměnu názorů, ne, aby došlo k nevraživosti mezi námi.
Co se týče mne a Češtiny, snažím se s tím bojovat tím, že po napsání povídky to projde korekturou a to dvojí a to jak zlasovou, tak i braillskou, ale, určitě mi nějaká ta chybička uteče, za což se omlouvám.
Na druhou stranu mnozí z nás tady píší na mobilech, nebo tabletech, sám jsem si to taky zkusil psát na dotykovém telefonu, i když je ozvučený, nasekal jsem tak chyb, jak máku a pak jsem to raději otevřel ve Wordu a opravil, ale, pokud někdo nemá možnost to psát na počítači, ať již ze strachu před případným odhalením, nebo z jiných důvodů, tak já osobně to toleruji.
Spíše hledím na obsah sdělení.
Ještě, co se týče příběhů, tak musím ocenit kultivovanost, neobjevuje se zde žádná vulgarita, příspěvky jsou velmi čtivé.
Možná by nebylo od věci zde mít korektora, dříve to tady dělala Sonya.
To bych nechal na každém, představuji si to tak, že, pokud by někdo cítil, že ten jeho text má chyby, zaslal by mu to.
Je to takový návrh.
Srdečně vás všechny zdravím a přeji nám všem hodně skvělé literatury.

Offline nuk-boy

  • 101 a více
  • *****
  • Příspěvků: 137
  • Karma: 0
Re:Čeština
« Odpověď #7 kdy: Února 13, 2018, 21:21:40 »
Jinak k tématu. Chápu, že ne každý má buňky na češtinu, ale od toho jsou automatické opravy. Mně to i přímo v prohlížeči podtrhne červeně slovo, které je špatně. Samozřejmě to neodhalí všechny chyby, ale absolutní hrubky, jaké uváděl Raulík jako příklad to odhalí vždy. Jinak spousta lidí to prostě neřeší a nebo jak píše kolega přede mnou píší ve stresu, aby je někdo neviděl a nemají čas si to po sobě přečíst. Já tedy občas v práci taky ve stresu udělám hrubku, že bych si jednu vrazil.

Offline delfin

  • Registrovaný uživatel
  • 10 a více
  • ***
  • Příspěvků: 45
  • Karma: 0
Re:Čeština
« Odpověď #8 kdy: Února 14, 2018, 01:16:28 »
Dřív mi to osobně nevadilo, když se tento problém vyskytoval jen u několika málo lidí, to jsem byl ochotný přimhouřit oči, ale mám také silný pocit, že poslední dobou se to jen zhoršuje. Také jsem kvůli tomu přestal číst některé povídky.  :-\

Offline goodnite

  • 101 a více
  • *****
  • Příspěvků: 235
  • Karma: 3
Re:Čeština
« Odpověď #9 kdy: Února 14, 2018, 01:37:50 »
Nechci být rejpavý ale vyskytují se zde i nazory na rozdělování souvětí čárkou. Napomínalo mě docela mckrát pár jedincu i když byla třeba použita spojka. Nikdy jsem se nevymlouval na nějakou disfunkci učení i když dyslektik jsem uredně potvrzený ale vždy jsem upozornil že čeština není mojí nejsilnější stránkou.  Snažím se to řešit tím že si to po sobě čtu a občas automatické opravy i když ty nejsou vždy k dobru.  korektura by byla dobrá věc ale musela by to být důvěrihodná a spolehlivá osoba,protože na starem foru se do toho hrnul i Tropix a ztratil mi příběh.Musím ještě podotknout že jsem zde nenašel tak extremní chyby abych nějakou povídku nebo příspěvek nečetl je to zde pro určitý okruh lidí takže se lecos tolerovat dá. Když si někdy koupíte noviny a dukladně je budete číst tak tam najdete taky chyb jak máku a čtou je miliony lidí a někoho neodrazuje je číst . Je to jen moje obecná uvaha tak to neberte osobně už jednou jsem za takovouto uvahu dostal napomenutí.

Offline newbie

  • Jsem modrej
  • 101 a více
  • *
  • Příspěvků: 242
  • Karma: 11
Re:Čeština
« Odpověď #10 kdy: Února 14, 2018, 11:58:04 »
Za mych mladych let se rikalo lenost a nechochota se ucit. Ted je to samy dys- neco omlouvame tim tyto veci. Naucit se alespon vyjmenovana slova bych rekl, ze patri k zakladnim dovednostem. Mame zde domu plnou eufemismu napr. ted se s oblibou rika nepravda misto lez. Mladik misto zlodej apod. Nechci timto nekoho urazit, jen rikam jak to vidim.

Offline raulik

  • Administrator
  • 101 a více
  • *****
  • Příspěvků: 955
  • Karma: 45
    • TajemnaKomnata
Re:Čeština
« Odpověď #11 kdy: Února 14, 2018, 12:09:15 »
Dilem souhlasim newbie, nicmene beru to tak, ze stejne jako fyzicke zraneni je stejne jako psychicke (ktere jen neni videt), tak podobne to beru i s dovednostmi. Takovej Stephen Hawking by podle jistych meritek byl buhvico a pritom ... Ma to nekde jinde. Myslim, ze hlavni problem je v tom, jestli se na to clovek vymlouva, nebo se s tim nauci zit a resit to holt jinak - treba misto psani pratelum bude telefonovat apod.

Kdysi mi tata rikal takovej peknej pribeh, kterej vyrazi dech. Jezdi autobusem a +- kazdej den vozil jednoho chlapa. Chlap sedel ci stal, podle toho jak byl plnej bus. Jednou sedel vepredu a prisel k nemu druhej, takovej rozklepanej chlapek stredniho veku a bez pozdravu mu cpal ZTP prukazku pred hlavu s tim, at ho kouka pustit, ze je invalida. Asi na dukaz sveho tvrzeni vytahnul nohavici a tam - umela noha. Sedici chlapek naprosto v klidu vyhrnul nohavice obe a obe nohy, pak vstal a pustil ZTP invalidu sednout... Jasne, da se rict ledasco, mozna ze tenhle se naucil chodit i s protezami, nicmene - tata ho vozil mozna par let a nikdy vlastne nevidel, ze by tento clovek nekoho prosil at ho pusti, nebo cokoliv.

Offline petros

  • Registrovaný uživatel
  • 10 a více
  • ***
  • Příspěvků: 11
  • Karma: 0
Re:Čeština
« Odpověď #12 kdy: Února 14, 2018, 15:59:25 »
Drazí přátelé,
psané slovo správně česky na iternetu velmi upadá... Není to problém jen tohoto fóra, je to všeobecně po celém internetu. Nejvíc se to podle mě týká mladších ročníků, protože nečtou knihy a nemají pro češtinu vypěstovaný cit. Čtou jen příspěvky na sociálních sítích, kam ale píší stejní "retardi", takže jim to pak ani nepřijde, že je něco špatně. Když jsem chodil do školy, žádné mobily, internet, facebook a pod. nebyly, takže jsem hodně volného času vyplňoval čtením množtví knih. Pokud tedy nebylo slušné počasí a nebyli jsme všichni někde venku...

Takže když to shrnu, hlavně pro Raulíka, zvykej si... Bude hůř. Bohužel...

Offline Kejklir

  • Registrovaný uživatel
  • 101 a více
  • ***
  • Příspěvků: 201
  • Karma: 1
Re:Čeština
« Odpověď #13 kdy: Února 14, 2018, 20:22:13 »
No dovolte, abych také přidal svůj názor.Je pravda,že mám s Českým Jazykem také problémy.I když se snažím neustále o vzdělávání v otázce diakritiky,mám stále mezery. Na druhou stranu uznávám,že některé hrubky,jsou šílené.Třeba napsat kuchyň s měkkým i  je mazec.Je ale potřeba uznat,že ČJ je velice složitý.Dokonce si pamatuji na slova učitele ČJ, který řekl,že na diakritiku je nejlepší AJ,protože je tupá...:-))))))) Asi bych ale neodsuzoval lidi okolo sebe,kteří dělají hrubky. I člověk,který dělá hrubky může být inteligentní a fenomenální společník,kamarád,přítel atd.......
„Každý je génius. Ale pokud budete posuzovat rybu podle její schopnosti vylézt na strom, bude celý svůj život žít s vědomím, že je neschopná.“
Albert Einstein

Offline raulik

  • Administrator
  • 101 a více
  • *****
  • Příspěvků: 955
  • Karma: 45
    • TajemnaKomnata
Re:Čeština
« Odpověď #14 kdy: Února 14, 2018, 20:27:03 »
 :) Pobavils, anglictina tupa v nekterych ohledech je.
:) Ja vim, ze diskuse apod. Ja treba cestinu nacetl v knihach a bez poucek jsem vzdy mel sloh za 1 bez chyb - na rozdil od jakekoliv jine cestinske prace. Je fakt, ze se to rapidne zhorsuje a dnes uz se takto cesky naucit neda - teda da, ale blbe. I proto jsem se asi zhorsil.


Ona totiz tahle diskuse neni jenom o cestine, na kterou si clovek tak nejak zvyka - byt nerad. Spise jsem chtel nadhodit tema, jak se s tim zije, co by to mohlo ovlivnit, a treba jestli se na to lide jen nevymlouvaji. (Pak je skoda, ze se neda vymluvit na neschopnost byt vedcem z nasa (s tim, ze me zamestnaji :D ))