Autor Téma: Nové dětství Toma a Míši 19  (Přečteno 2845 krát)

Offline Kejklir

  • Registrovaný uživatel
  • 101 a více
  • ***
  • Příspěvků: 201
  • Karma: 1
Nové dětství Toma a Míši 19
« kdy: Prosince 12, 2017, 20:11:17 »
                   Kapitola 19
               Návštěva Filipa

Hedvika s Fandou dojeli na psychiatrii, kde byl umístěn Filip. Když vystoupila z auta, Fanda zůstal sedět a svíral volant oběma rukama. ,,Fando jdeme“ řekla mu smířlivě Hedvika,ale Fanda se na ní podíval od volantu a bylo na něm vidět,že absolutně nechce vylézt z auta. ,,Hedviko mě se tam moc nechce.“ Hedvika byla nekompromisní ,,je to tvůj syn Fando“ řekla a Fanda se chtě nechtě vysoukal z auta. Přišli na recepci psychiatrie dorostové. ,,Dobrý den,jdeme za Filipem Vranským.“ Řekla Hedvika a sestra naťukala jeho jméno do počítače. ,,Jste určitě rodiče,zazvoňte si na druhém patře,prosklené dveře v pravo.“ Řekla a podala oběma vizitky s nápisem návštěva. Šli po schodech nahoru a Fanda nevypadal zrovna odvázaně a Hedviku to z jedné strany mrzelo,protože dělal mezi dětmi rozdíly. Věděla,že je Filip grázl,ale žila v naději,že se to dá změnit Došli ke dveřím a zazvonily.Otevřela jim sestra, byla to starší žena, v obličeji přívětivá a v postavě robustní.Měla na ženu velké a zřejmě i pádné ruce. ,,Přejete si?" Řekla prohlížejíc si jejich vizitky. ,,Dobrý den, Vranský Filip“ řekla Hedvika a sestra je vpustila dovnitř.Byla to dlouhá chodba,kterou hned za vstupními dveřmi oddělovala mříž.Po odemknutí mříže vstoupily do prostoru psychiatrie.Na patře bylo po sedmi pokojích na každé straně. ,,Pokoj 12" řekla sestra a Hedvika se vydala směrem k pokoji. Fanda pozoroval,že šla velice odhodlaně u pokoje se zastavila a chytla za kliku.Lehce zaklepala druhou rukou a vlezla do pokoje,Filip zrovna diskutoval se svým vrstevníkem. ,,Ahoj Filipe“ řekla a ten se překvapeně otočil.V jeho výrazu však nebylo vidět,že by byl šťastný. ,,Co chceš“ zeptal se Hedviky velmi stroze. ,,Chci si promluvit“ odpověděla velmi klidně, ale Filip nebyl jejímu přání nakloněn ,,já s tebou ne“ odpověděl jí. Fanda stál u dveří a když viděl,jak je Filip arogantní, vmísil se do hovoru ,,můžeš toho Filipe nechat a věnovat se nám?" Zeptal se naštvaně ,,Hedviko prý mě pustí domů,už se těším na pochcánky.“ Řekl jí výsměšně a Hedvika pochopila,že to nemá cenu. Odešla z pokoje na chodbu,měla vztek a zároveň strach z toho co Filip vyvede.Fanda vzápětí vyšel za ní a chytil ji okolo pasu.Vysmekla se mu,byla naštvaná i na něj a Fanda to moc dobře věděl.Šla za sestrou,zeptat se na lékaře ,,zavolám ho“ řekla sestra a vzala telefon,řekla jen,že jde o rodiče Filipa. Položila sluchátko a podívala se na Hedviku ,,ten Váš Filip je...." ani nedomluvila,když do sesterny vešel lékař. ,,Dobrý den Kratochvíl“ Představil se ,,Jde o Filipa že, no kluk je zdráv a ten zkrat, který měl byl zřejmě k událostem,které si prožil na místě.Je hrozně hodný a ochotný,jeho inteligence je nad průměrem.Krom toho říkal,že se na všechny těší domů a má vás všechny moc rád.Sestři,přiveďte nám ho sem.“ Hedvika stála jako opařená,nemohla ze sebe vypravit jediné slovo. ,,Ještě než přijdou, pane Vranský, vy máte potíže s alkoholem?" Fanda vykulil oči ,,no to teda nemám.“ Měl zlost,ale dusil ji v sobě ,,no jen by jste měl pití omezit.Kluk říkal,že ty hádky doma jsou strašné.Ale do toho mi nic není, jen že pak jsou tyhle stresové věci, spouštěčem právě nepříjemných situací.“ Sestra vedla Filipa, který když přišel dal Hedvice pusu ,,ahoj maminko" řekl jí,  v jeho očích byl výsměch. ,,Filipe co to má znamenat?" Řekl Fanda ,,promiň tati,zapomněl jsem,že nesmím mámu líbat.“ Doktor se soucitně na Filipa podíval ,,to nevidíte,že ten kluk tady hraje komedii?" Zvýšil Fanda hlas a Filip svěsil hlavu.Rukou si zakryl oči ,,Pane Vranský,nekřičte tady.Ve zprávě budete mít vše napsané.Z psychiatrického hlediska je zdráv.Jen je trochu přecitlivělý a je bez medikace.Můžu ho klidně pustit už dnes.“ Řekl mu lékař rázně, Hedvika však přemýšlela kdo je víc hloupej jestli Filip, nebo ona protože chlapec z nich dokázal udělat hyeny. ,,Doktore,nechcete si ho raději nechat do toho pátku na pozorování, i pro mě jako pro náhradní matku je těžké,když ten poklad je tady a ne doma,ale z jeho chování můžete jedině vy poznat odchylky“ řekla Hedvika a přešla k Filipovi dala mu pusu ,,on to vydrží,viď králíčku.“ Řekla a Filip zrudnul,Fanda stál u nich a nechápal co se děje.Hedvika začala hrát Filipovu hru rozloučila se s lékařem,který uznal,že 2 dny na pozorování je málo a kývl na pátek. Když vešli do pokoje pohladila Hedvika před 3 kluky co s ním byli na pokoji Filipa po hlavě. ,,Nepočůral jsi se jako doma králíčku?" Kluci vyprskli smíchy a Filip nevěděl co má studem dělat ,,já se nepochcávám!" Vykřikl naštvaně, ale Hedvika byla rozhodnutá,že ten koncert dohraje do konce ,,Takhle ošklivě nemluv králíčku a za to se nestyď.Jestli chceš,můžu sestřičce říci,že ti u ní schovám plenky.“ To už bylo na Filipa hodně ,,vypadni ty krávo!!“ Zařval na Hedviku v okamžiku,kdy tam vešla sestra ,,no Filípku,takhle se mluví s maminkou?" Řekla mu káravě a Hedvika vyndala z kapsy kapesník a začala si utírat oči. ,,No vidíte sestro a tohle mám pořád“ řekla a sestra soucitně zakývala hlavou. ,,Tos mě Filípku zklamal,takhle se mluví na maminku.Napíšu to do hlášení,aby pan doktor měl představu jak se chováš.“ Řekla mu sestra a odešla.Hedvika přišla k Filipovi a usmívala se ,,umím to taky zlatíčko“ po těch slovech ho pohladila a on vztekle ucuknul. Hedvika se otočila a vyšla ze dveří.Ještě než odešla,poslala mu pusu vzduchem ,,tak papa králíčku“ řekla a zavřela. Stála za dveřmi s Fandou,který na Hedviku koukal s otevřenou pusou.Za dveřmi v pokoji se ozvalo ,,tak ty se počůráváš králíčku“ a hned na to smích. ,,Drž hubu ty kriple!!!" Zařval Filip a bylo slyšet,jak se kluci mydlej. ,,Sestro rychle!!!“ zavolala Hedvika na sestřičku a ta přiběhla a vtrhla do pokoje ,,kluci okamžitě toho nechte,nebo půjdete na izolaci.“ Vyběhla mezi ně a roztrhla je ,,no Filipe,už tu tvojí maminku chápu,proč chce,abys tady ještě s námi pobyl!" Filip si sedl na postel a začal brečet ,,jé králíček brečí" ozval se smích ,,Tondo!!" Okřikla ho sestra,ale to už Hedvika šla směrem k východu z oddělení. ,,Hedviko co to bylo??" Zeptal se Fanda ,,nic Fando,jen jsem změnila výsledek.“ Odsekla mu,byla naštvaná i sama na sebe,že musela být takhle mstivá. Když je sestra pustila,šli mlčky k vozu.

Doma zatím Terezka donutila kluky alespoň na piškoty s čajem.,,Kde je maminka“ zeptal se Míša. ,,Maminka prijde,jenom šla něco vyřídit,když jste oba spinkali.“ Začal plakat ,,kam šla?" Terezka si ho vzala k sobě ,,ale no tak miláčku,neboj se ona každou chvilku přijde.“ Utřela mu slzy plenkou,kterou tam měla ,,vždyť jsem tady s tebou já ty tunťo." Míšovi se vybavovali scénáře z noci,co jeho rodiče zemřeli.Začal se v Terezčině náruči celý třást,Terezka byla z toho trochu vyvedená z míry. Naštěstí  Hedvika dorazila domů,když viděla Míšu,vzala si ho k sobě ,,ale no tak,už jsem tady broučku můj.“ Posadila se s ním na sedačku a hladila ho po hlavě. ,,To je v pořádku zlatíčko moje.“ Uklidňoval se a Hedvika ukázala na láhev,aby mu mohla dát čaj.Terezka ji láhev podala ,,co Filip?" Zeptala se Terezka,ale Hedvika jen zavrtěla hlavou,  nechtěla o tom mluvit před dětmi. Míša dopil, měl hlavu v Hedvičině klíně, zavřel oči a dal si palec do pusy.Hedvika se usmála a chvilku ho pozorovala vypadal roztomile.Terezka jí podala dudlika a Hedvika Míšu chytila za ruku ,,prstíky do pusinky ne broučku.“ Řekla a dala mu dudlika do pusy.Držela ho za ruku a nechala odpočívat,měl dudlika v puse a  lehce si podudával. Tomik se posadil a dal Hedvice pusu ,,ahoj maminko“ usmála se na něj. ,,Jak ti je miláčku?" Zeptala se a všimla si,že má na rtu kousnutí.,,Kousl jsi se do rtíku viď šmudlo můj." Měl slzy v očích ,,je mi špatně.“ řekl a lehl si. Terezka vstala a šla k němu ,,zase se kousneš“ řekla a dala mu také dudlika.,,Oni jsou opravdu jak miminka usmála se Terezka.“ Hedvika přikývla ,,to sice ano,ale to co se odehrává uvnitř, musí být strašné.Kde jaký dospělí by se asi zhroutil.Vždycky když je kus povytáhnem nahoru,přijde něco, co je srazí zpět dolů.“  Řekla a přitom Míšu pohladila. Byla trochu posmutnělá a Terezka si toho všimla. ,,Mamko co se stalo?" Zavrtěla hlavou ,,nic Terezko,jen je toho moc.“ Zvenku přišel Fanda, měl vrávoravý krok. Terezka se na něj podívala ,,tati ?" Její výraz vzbudil zájem u Hedviky, která se na něj podívala. ,,No co,dal jsem si pivo po dlouhé době.Koukáte na mě,jak kdybych někoho zabil.“ Řekl uraženě a šel si vařit kávu.Terezka se zvedla,ale Hedvika ji ukázala ať sedí. Svým příchodem,vzbudil kluky. Hedvika vstala a dala Míšovi polštářek pod hlavu. Sedla si k Fandovi ,,tak podívej,jestli chceš každý problém řešit alkoholem,tak se seber a můžeš jít spát k sobě na barák.“ Podíval se jí do očí ,,měl jsem dvě piva a nesedlo mi to a krom toho ona ten barák napsala na Filipa.Tak že s ním nehnu.A svou pojistku napsala také na Filipa.Tak že nemám nic.“ Hedvika se zasmála ,,a to ti jde o majetek?To není omluva Fando já si nepřeju,abys pil.“ Pokýval hlavou na souhlas.V ruce měl nějaké papíry a přesunul je před Hedviku. Koukla se,byli to formuláře k osvojení dětí, Hedvika se usmála ,,já to vyplním a ty běž provětrat.V kůlně je dřevo,tak ho naštípej do krbu.Pak si dej studenou sprchu.“ Vstala a šla ke klukům ,,Terezko já ti pripravím jídlo" zavrtěla hlavou ,,teď ne mamko,až později.Já byla v kfc.“ Hedvika zakroutila hlavou ,,no jo zdravá strava“ zasmála se. Tomik byl schoulený do klubíčka a Terezka na něj ukázala ,,musím ho přebalit“ Hedvika vstala a vzala Míšu.Položil si hlavu na její rameno ,,přebalíme je oba.“ Položila Míšu na stůl a začala ho svlékat.Míša zakňoural ,,no to je trápení broučku viď.“ Řekla mu Hedvika a sundala mu plenku ,,pořád průjem.Dám tě do vany Míšo.Zabalíme ti nožičku a packu,došla pro igelity,aby mu zabalila tu sádru na noze a na ruce. Vzala ho do koupelny a posadila do vany. ,,dej mi toho dudana.“ Zavrtěl hlavou a rukou si ho přikryl,aby mu ho nevzala. ,,Tak si ho nech ty.“ Zasmála se Hedvika.Začala ho sprchovat ,,Musíme umýt vlásky,ta zavři očička.“ Namočila mu hlavu a nanesla šampon,hlavu mu pořádně vydrbala a spláchla vodou. Pak ho začala mýt a koukala,že čůrá do vany. Nic neřekla,ale trápilo jí to. Když ho umyla,tak ho zabalila ho do ručníku.Posadila si ho na pračku a utírala ručníkem ,,dej mi dudu,ať ti utřu pusinku.“ Zavrtěl znovu hlavou ,,tak pojď šmudlo můj.Vzala ho do náruče a přenesla do pokoje na přebalovací stůl.Dala po něj plenky a zabalila,přes plenky mu natáhla igelitové kalhotky a dupačky. Podívala se na Tomika,ležel na posteli u Terezky. ,,Tak co je punťo můj." Terezka se zasmála ,,chce od maminky“ Hedvika položila Míšu k Terezce a vzala si Tomika. Začala ho svlékat měl pořád průjem jako Míša.Otřela ho z nejhoršího a vzala do vany ,,dáš mi toho dudana?" Kývl a Hedvika mu ho vyndala z pusy. Pustila vodu a Tomík začal čůrat do vany,Hedvika vzala mýdlo a Tomík se rozplakal.Sedl si a pokrčil nohy,přitiskl si je k sobě rukama.,,Já už nebudu čůrat do vany.“ Hedvika se na něj usmála ,,ty jsi punťa viď,minule jsi se taky počůral do vany,ale to jsi nevnímal,protože jsi seděl.Teď jsi si toho všiml viď." klekla si k vaně a pohladila ho ,,podívej se na mě broučku“ řekla mu a Tomík se na Hedviku podíval,dala mu pusu a pomohla mu vstát. Dala si mýdlo na žínku a začala ho umývat. ,,No vidíš sluníčko,hlavinku jsem ti neumyla." Vzala šampon a umyla mu hlavu, pak ho zabalila do ručníku a posadila na pračku.Začala ho utírat ,,maminko dáš mi dudu“ Hedvika se zasmála a vrátila mu dudlika. ,,Ta voda ti udělala lépe viď “ řekla Hedvika a Tomík přikývl .Vzala ho do náruče ,,dáme plenku a dupačky zlatíčko moje a půjdeme na telku." Dala mu pusu na dudlika a Tomík se usmál. ,,No vidíš úsměv ti sluší mnohem víc.“ V pokoji ho položila a vzala olejíček.Namazala ho a zabalila do plenek. ,,Míšu jsem nenamazala“ řekla Hedvika ,,tak před spaním“ Vzali kluky k televizi a položili je vedle sebe. Fanda se vrátil se dřevem a rovnal ho ke krbu ,,mám rozdělat oheň?" Zeptal se a Hedvika kývla, podívala se na Míšu,měl otevřené oči a díval se do prázdna.Hedvika si přála alespoň jedinkrát vědět nač ten kluk myslí.V očích měl slzy,zřejmě mu vyplula na povrch nějaká vzpomínka.

pokračování příště...........


« Poslední změna: Prosince 12, 2017, 20:20:50 od Kejklir »
„Každý je génius. Ale pokud budete posuzovat rybu podle její schopnosti vylézt na strom, bude celý svůj život žít s vědomím, že je neschopná.“
Albert Einstein

Offline luba

  • 101 a více
  • *****
  • Příspěvků: 1 236
  • Karma: 4
Re:Nové dětství Toma a Míši 19
« Odpověď #1 kdy: Prosince 12, 2017, 20:42:58 »
A opět skvělé pokračování, dočetl jsem jej jedním dechem.
To, jak Hedvika s Filipem naložila bylo opravdu mistrovské dílo, pěkně ho psychologicky odrovnala, dostal větší nakladačku, než fyzicky.
Fanda asi neprožívá zrovna hezké období, ale snad se srovná.
Ty postavy jsou opravdu mistrovsky vykreslené, těším se na další pokračování a věřím, že jich bude ještě spousta.

Offline themara

  • Existující tvor
  • 101 a více
  • *****
  • Příspěvků: 210
  • Karma: 3
Re:Nové dětství Toma a Míši 19
« Odpověď #2 kdy: Prosince 12, 2017, 21:01:46 »
Opět velmi pěkné pokračování jsem zvědaví jak to bude dál s Filipem a doufám že Fanda se nevrátí k alkoholu

Offline 13jh02

  • Existující tvor
  • 101 a více
  • *****
  • Příspěvků: 385
  • Karma: 2
Re:Nové dětství Toma a Míši 19
« Odpověď #3 kdy: Prosince 13, 2017, 00:29:59 »
Jste hotový spisovatel. Čtenář se nenudí - každý díl přináší nové a nové mikropříběhy, které neskutečně oživují základní dějovou linii. Nasazujete zde laťku neskutečně vysoko.