Autor Téma: pravopis - příběhy - doporučení  (Přečteno 24629 krát)

Offline PetrMyslivec

  • Registrovaný uživatel
  • 101 a více
  • ***
  • Příspěvků: 639
  • Karma: 8
pravopis - příběhy - doporučení
« kdy: Ledna 19, 2016, 07:17:52 »
Povídka je to zajímavá, leč doporučil bych nejprve pravopisnou konzultaci. Tím by se předešlo rejpalům...  8) ;) ::)

Já právě že rejpat nechci, ale některé příběhy od samotného přečetní odrazují už jejich samotným zpracováním a to mi přijde jako docela velká škoda. Přitom stačí tak málo a to ten příběh alespoň napsat v nějakém běžném kancelářském programu, který umožňuje kontrolu pravopisu, překlepů a jiných neduhů. Pokud nemáte peníze na Word (Office), tak existují bezplatné varianty, jako například Open Office a jiné. Případně někdy pomůže si příběh po sobě alespoň přečíst.

Offline Bibinko

  • Registrovaný uživatel
  • 101 a více
  • ***
  • Příspěvků: 799
  • Karma: 5
    • AB/DL - CR/SK
Re:pravopis - příběhy - doporučení
« Odpověď #1 kdy: Ledna 19, 2016, 19:50:52 »
Naprosto s Tebou souhlasím.
S příběhem (kde je uveden můj komentář), jsem strávil 2 hodiny tak, aby se to dalo číst a nakonec jsem rezignoval...

Offline goodnite

  • 101 a více
  • *****
  • Příspěvků: 235
  • Karma: 3
Re:pravopis - příběhy - doporučení
« Odpověď #2 kdy: Ledna 20, 2016, 02:13:23 »
Ano je to docela dobře míněno. Nevím ale co u takto  krátkého příběhu zabralo dvě hodiny ale jak jsem i já do příspěvku psal pravopis není mojí doménou tak nemohu posoudit. Ale občas mě zaráží fakt že některým lidem zde vadí že souvětí není odděleno čárkou i když je tam často spojka pouze mezerou . Já si pak osobně myslím že toto na čtení tak  velký vliv nemá.  Souhlasím s odstavci ale opět poté neřeším měkké a tvrdé i "y". Myslím si pokud budou v příběhu napsány "ženi" nebo ženy tak pořád jsou to ženy a ne ufouni. Je to jen můj názor možná mám moc bujnou fantazii. Ale aspoň přečíst by si to každý po sobě měl aby tam nechyběli nějaká písmenka to už se potom čte dost špatně.

Offline raulik

  • Administrator
  • 101 a více
  • *****
  • Příspěvků: 955
  • Karma: 45
    • TajemnaKomnata
Re:pravopis - příběhy - doporučení
« Odpověď #3 kdy: Ledna 20, 2016, 13:22:45 »
Ne, nebudu, slibil jsem to u maturity. Nikdy nebudu ucit cestinu. Ale tohle je vazne sila.

Co vlastne jeste nevadi ? Ted I Y, za chvili S Z, pak vymena slov, pak buhvi co.

Prijed, prase zabijime. Prijed prase, zabijime. Prijed prase zabijime. - Vlastne porad ta sama veta ze ?

Jednou mi kamos psal, ze by neco potreboval, tak rikam ze moc nechapu co vlastne chce, protoze to proste je tak spatne popsany ze tomu vubec nerozumim. Odpoved byla stejna : "Co po me chces, ja jsem dyslektyk ?" - Tak rikam, ze ja po nem nic, ale on chtel pomoct, tak at zavola a vysvetli, nebo napise srozumitelne. Kdopak byl asi za vola ? Clovek, ktery se ohani papirem misto snahy to holt vyresit jinak, nebo ja ?


Upozorneni na zaver : Nevadi mi ani tak cestina, jako to, jak se k tomu dotycny (a dalsi) stavi. Pokud mam handicap, tak se s nim naucim zit a veci resim, a nebo se holt vymlouvam a ohanim papirem.

Offline Tyrion

  • Existující tvor
  • 50 a více
  • *****
  • Příspěvků: 94
  • Karma: 4
  • 30, Switch, MDLB i DDLG
Re:pravopis - příběhy - doporučení
« Odpověď #4 kdy: Ledna 20, 2016, 19:50:43 »
Souhlasím s tímhle tématem, když už píšu pro lidi aby to četli, tak se snažím o nějakou úroveň. S jednou zajímavou výjimkou, kterou představuje autorský styl. Narazil jsem na internetu na jednu autorku povídek, která má sice češtinu dost mizernou, ale zároveň specifickou, s ráznou dikcí. Kupodivu mne její povídky oslovily, podepsala je jako "HAKIO".
Když špatný pravopis bije do očí a navíc jde o 1472. variaci masturbační fantazie typu maminka-plenky-přebalování-ponížení-kamarádi, tak už to ani nečtu. Přiznávám se, že nechápu smysl textu, proč něco psát/číst, když si to můžu představovat, s většími detaily a zajímavějším dějem. Spíš mne to burcuje k tomu, abych něco originálnějšího sám napsal. Eventuálně se pokusím.

Navíc podtrhávání překlepů a většiny chyb už dneska umí i běžné internetové prohlížeče, takže vymlouvat se na školu je u většiny chyb irelevantní. Přijde mi to jako protimluv a mrhání potenciálem, psát česky povídku a zprznit ji. Je nás, uživatelů českého jazyka, už jenom 10 milionů, tak bychom si tohohle kulturního pokladu měli, myslím, vážit. Ale pokud sami nepíšeme, tak jsou tyhle rejpy bohužel opravdu jen takovým elitistickým honěním dokolečka (circlejerking).

Tento příspěvek psal těžký disortografik (často vynechává slova a písmenka, protože myslí rychleji, než píše (a podtrhávání neexistujícího zatím neexistuje)). Kdyby to tu nebylo napsáno, asi by vás to nenapadlo, takže to jde, stačí chtít. Chybám se často vyhnout nelze, ale neměly by být hlavním rysem psaného projevu.

Abych byl taky něčím přínosný, přidám k dobru stránku, která s českým jazykem stručně, ale účinně pomůže: http://pravopisne.cz/2009/02/jak-se-naucit-pravopis/
Lookin' for action ^^

Offline petka63

  • Jsem modrej
  • 101 a více
  • *
  • Příspěvků: 760
  • Karma: 9
Re:pravopis - příběhy - doporučení
« Odpověď #5 kdy: Ledna 21, 2016, 12:29:26 »
Čeština je freeware, ale ne opensource!

Při pohledu na vysvědčení u kolonky "český jazyk" se necítím zrovna kvalifikován na posuzování kvality jazykové úrovně, ale to co tu občas čtu, člověka skoro škrábe do očí.

Jak je uvedeno: textové programy (např. Word), prohlížeče (např. Chrom) a on-line služby (např. Google) umí kontrolu jazyka na celkem slušné úrovni.

Jak se menuješ. (Jak se jmenuješ. / Jak semenuješ.) - Na co se to ptá?
A tak to končí děti, pohádka už nebude. (A takto končí, děti, pohádka: "Už nebude.") - skoro to samé ...

Případně pod heslem "Každý kóduje, jak umí" můžeme začít dávat články a příspěvky v různých jazykových a znakových sadách, programovacím jazyku či číselných soustavách (zamlouvám si hexa :-) ).
Věci se prostě rozbíjejí. A komplexní systémy se rozbíjejí komplexně.

Offline Pusa

  • Registrovaný uživatel
  • Čerstvé maso
  • ***
  • Příspěvků: 2
  • Karma: 0
    • Absolutní nula
Re:pravopis - příběhy - doporučení
« Odpověď #6 kdy: Července 13, 2016, 22:09:53 »
Dobře zvládají vyjmenovaná slova, ale shodu podmětu s přísudkemu už moc ne  ;)
Jsem absolutně nadšený.