Autor Téma: Plienky a cievka  (Přečteno 33841 krát)

Offline takashi

  • Registrovaný uživatel
  • 10 a více
  • ***
  • Příspěvků: 13
  • Karma: 0
Plienky a cievka
« kdy: Listopadu 05, 2015, 18:10:31 »
Čauko plienkari, má tu niekto skúsenosti s používaním cievok do plienky? Chcem konkrétnejšie skúsiť nejakú cievku typu speedicath určenú na samocievkovanie, no dá sa takáto cievka použiť na samovoľné čúranie do plienky? Nič by sa mi nestalo keby si ju vložím do plienky? Poprípade ako ju zachytiť aby mi nejako nevyliezala alebo nezavadzala? ... díky :D

Offline Bibinko

  • Registrovaný uživatel
  • 101 a více
  • ***
  • Příspěvků: 799
  • Karma: 5
    • AB/DL - CR/SK
Re:Plienky a cievka
« Odpověď #1 kdy: Listopadu 05, 2015, 19:28:47 »

Offline marco

  • Registrovaný uživatel
  • 101 a více
  • ***
  • Příspěvků: 186
  • Karma: 4
Re:Plienky a cievka
« Odpověď #2 kdy: Listopadu 05, 2015, 20:21:39 »
Ahoj,
Speedicath bych rozhodně nepoužíval, je sice předlubrikovaná ale zároveň tvrdá a tak není vhodná na ohejbání v plínce. Osobně je používám několikrát denně místo močení a hlavně když ji necháš třeba 10 minut v močovej trubici tak se lubrikant nějak změní a už nemaže ale spíš lepí, navíc nemají fixační balonek.
Radši si kup nějekej pernamentní katetr a třeba AquaJelly Touch na namazání. Předpokládám že ti postup a komplikace jsou známé...!!!

P.S. píchnutí tvrdou cévkou do prostaty nebo vnitřku močáku opravdu dost bolí a zvyšuje se riziko infekce 

Offline DLTom

  • 50 a více
  • ****
  • Příspěvků: 70
  • Karma: 1
Re:Plienky a cievka
« Odpověď #3 kdy: Listopadu 05, 2015, 22:37:28 »
Ano funguje to, vygoogli si foley catheter, ten nevyklouzne, pokud toužíš po pocitu, že plníš plenku, aniž bys o tom věděl, zkus to, jen doporučuji si o tom přečíst, použít lubrikant a znecitlivující gel a při tom a po tom hodně pít, když to dodržíš, tak ji můžeš mít i desítky hodin (samosebou nesmíš plenku použít při tom na to druhé, je to moc riskantní co se týče infekce)

Offline takashi

  • Registrovaný uživatel
  • 10 a více
  • ***
  • Příspěvků: 13
  • Karma: 0
Re:Plienky a cievka
« Odpověď #4 kdy: Listopadu 05, 2015, 22:47:38 »
diky moc za rady :) ... čo sa týka speedicath tak už som ich par krát skúšal a príde mi to jednoduchšie ako u permanentných, len s tým zavedením do plienky je myslím trošku problém. 

Offline plnaplena

  • Registrovaný uživatel
  • 101 a více
  • ***
  • Příspěvků: 108
  • Karma: -8
Re:Plienky a cievka
« Odpověď #5 kdy: Listopadu 08, 2015, 13:28:40 »
cévku rozhodně ano - je to rajcovní, když je zavedená do močového měchýře a moč samovolně vytéká do pleny. doporučuji cévku s nafukovacím balónkem - ta pak pěkně drží na místě. šířka cévky je závislá na tom, jak máte roztaženou močovou trubici, nebo kolik vydržíte. klidně stačí nejtenčí pro začátečníky. já osobně objednávám na klinikshop. příjemné ceny, velký výběr a rychlé diskrétní dodání. jen jsem slyšel o možné infekci, když je zavedená cévka v pleně. ví o tom někdo něco víc?

Offline marco

  • Registrovaný uživatel
  • 101 a více
  • ***
  • Příspěvků: 186
  • Karma: 4
Re:Plienky a cievka
« Odpověď #6 kdy: Listopadu 08, 2015, 22:52:23 »
Velikost cévek bych volil pro začátek 14Ch s nižším průměrem se už blbě pracuje (se kroutí) a naopak větší než 16CH nemusí všem
sedět.
 
Co se týká infekcí tak je to opravdu široké téma, v odborné literatuře jsem se dočetl, že riziko infekce stoupá s délkou zavedení katetru. Při jednorázovém cévkování odborníkem (správně lékařem) je prevalence infekcí do 40let věku (budu se zabývat jen muži) 8% Se stoupajícím věkem procento výrazně roste (zvětšená prostata, snížená imunita, jiná onemocnění, diabetes, urolitiáza, vlhké prostředí plen) Pernamentní katetr je v celé délce osídlen již po 72 hodinách od sterilního zavedení, většinou se infekce zanese již při zavádění, poškození sliznic je důležitým faktorem pro uchycení bakterií.
Nejčastější G- bakterie způsobující infekce moč cest jsou fekální E.coli, enterobacter, pseudomonas, Klepsiella pneumoniae a velmi odolnej, rezistentní vůči antibiotikům Proteus mirabilis a vzácně Stafylococus.

Příznaky zánětu moč cest:
Časté nucení na močení, bolest při močení a domočování, krev v moči, neobyklý zápach a zákal, lehká horečka, bolest v podbřišku a odbornějc se objevují leukocyty, dusitany, krev, PH nad 6 v moči, pozor při teplotě nad 38,5°C podezření na zánět ledvin! 

Léčba:
podávají se chemoterapeutika s vysokou koncetrací v moči nebo cefalosporiny 3 a 4 gen...

Tak tohle je můj pohled na záněty močových cest a moč měchýře, neléčenej močák může přejít v zánět ledvin, několikrát jsem ledviny měl a není nic příjemného dva týdny ležet v nemocnici na kapačkách a první dni prozvracet a v šílenejch bolestech.
Doufám že jsem trošku osvětlil tohle téma infekcí, rizikovost cévky v plínce si přeberte sami, máte vlastní hlavu a všechno děláte na vlastní riziko!     

Offline Fallen_Angel

  • 101 a více
  • *****
  • Příspěvků: 340
  • Karma: 2
Re:Plienky a cievka
« Odpověď #7 kdy: Prosince 31, 2015, 14:17:04 »
Omlouvám se, že oživuji staré vlákno, ale jak řešíte, když jsou ty cévky strašně dlouhé? Respektive  buď je balonek za svěračem a pak máte celou cévku venku, a nebo máte většinu cévku vevnitř, ven kouká jen od toho rozdvojení ale zas musíte řešit, jak to zafixovat tak, aby cévka nevyjížděla ven. Nemůžu si pomoct, ale mně by stačila cévka tak 20 cm a jsem spokojený  :D

Offline plnaplena

  • Registrovaný uživatel
  • 101 a více
  • ***
  • Příspěvků: 108
  • Karma: -8
Re:Plienky a cievka
« Odpověď #8 kdy: Ledna 03, 2016, 20:42:14 »
Neřekl bych, že cévky jsou dlouhé.. To že vyjíždí, nebo naopak zajíždí je normální. Doporučuji ji hodně namazat. Nejlépe lékařským lubrikantem.

Offline Fallen_Angel

  • 101 a více
  • *****
  • Příspěvků: 340
  • Karma: 2
Re:Plienky a cievka
« Odpověď #9 kdy: Ledna 04, 2016, 23:43:41 »
No osobně mi přijde 40 cm jako opravdu zbytečné dlouhé

Offline marco

  • Registrovaný uživatel
  • 101 a více
  • ***
  • Příspěvků: 186
  • Karma: 4
Re:Plienky a cievka
« Odpověď #10 kdy: Ledna 05, 2016, 00:17:01 »
Tak cévky jsou dlouhé tak přiměřeně, co si budeme povídat ne jeden muž zažil u lékaře trapnou chvilku při zavádění katetru, je to přirozená odpověď organismu na stimulaci nerv zakončení. A párkrát se mi stalo že hlavně mladším mužům při 100% ztopoření katetr sotva stačil, do rozdvojení bylo sotva 5cm. Z tohohle důvodu na to výrobci pamatují a dělají takovouhle délku a navíc taky to za něco musíme držet.
Schválně jsem se díval do atlasu patologie a mužská uretra má ve většině případů a klidovém stavu 22-25cm. Cévka 14ch nelaton má od hrotu po balonek 3cm, balonek má 1cm a musíme připočítat ještě 0,5cm na pars intramuralis (přechod močového měchýře do moč trubice) to máme nějakých 4,5cm a rozdvojená část má 7cm (=11,5cm) a z 40cm celkové délky nám zůstává 28,5 na močovou trubici. Tak posuďte sami délku  ;)
Samozřejmě u žen je situace diametrálně jiná a uretra má jen 3-5cm, jednou jsem viděl krátkou verzi pernamentního katetru ale v praxi se nevyužívá

Offline takashi

  • Registrovaný uživatel
  • 10 a více
  • ***
  • Příspěvků: 13
  • Karma: 0
Re:Plienky a cievka
« Odpověď #11 kdy: Března 20, 2016, 15:04:08 »
Ahojte, ešte taká otázočka  :) do akej miery sa má/môže naplniť balónik, aby nepraskol? Napr. pri cievke 12CH

Offline marco

  • Registrovaný uživatel
  • 101 a více
  • ***
  • Příspěvků: 186
  • Karma: 4
Re:Plienky a cievka
« Odpověď #12 kdy: Března 20, 2016, 17:57:41 »
Standartně je to 5ml (u velmi velkých průměrů to může být až 30ml) na každém obalu katetru je doporučená hodnota napsaná, pokud se překročí hrozí prasknutí a kousky většinou zůstanou v měchýři a odstraňují se cystoskopicky. 

Offline takashi

  • Registrovaný uživatel
  • 10 a více
  • ***
  • Příspěvků: 13
  • Karma: 0
Re:Plienky a cievka
« Odpověď #13 kdy: Března 20, 2016, 18:59:03 »
Díky moc, tak viac ako 5ml asi nebudem dávať na 12CH :)

Offline plnaplena

  • Registrovaný uživatel
  • 101 a více
  • ***
  • Příspěvků: 108
  • Karma: -8
Re:Plienky a cievka
« Odpověď #14 kdy: Března 22, 2016, 10:17:24 »
dneska si hraju. mám zavedenou cévku CH 12, na tom jednu seni M2 a pvc kalhotky  ;)