Autor Téma: BiBi 6  (Přečteno 15387 krát)

Offline sphinx

  • 10 a více
  • ***
  • Příspěvků: 25
  • Karma: 0
BiBi 6
« kdy: Října 04, 2014, 18:38:40 »
Vybehnem von, tak to budem dnes potrebovať, spomeniem si na sľubovanú písomku z chémie. Rýchlo kráčam, aby som sa zohriala, asi na tom ochladení niečo bude. Ako sa blížim ku škole, okolo mňa je stále viac naobliekaných detí a rodičov, predbehnem aj par ľudí ťahajúcich sánky, na nich sú vo fusakoch zabalené deti. Jedny sa mi zdali byt o dosť väčšie ako normálne sánky, aj postava na nich je nejaká väčšia, ale fusak zapnutý ako kapucňa a šál cez tvár dobre maskujú. Nedá sa ani rozoznať, či je to chlapec, alebo dievča. Ďalšie dieťa v terapii? Začínam byt asi trochu paranoidná, teraz budem v každej postave na sánkach a vo fusaku vidieť veľké dievča oblečené ako bábo. Alebo chlapca, napadá mi, kto vie či aj chlapcov podrobujú takej terapii. Keď to nie je cele len výmysel našich. Chcú ma mať asi viac pod kontrolou, v poslednej dobe mi stále častejšie hovoria, že sa iba flákam po vonku s kamoškami a neučím sa. Aj známky mam trocha horšie, ale to určíte nenapraví, keď budem chodiť oblečená ako malé dieťa. Navyše zabalená v dekách a fusaku, bez nejakej možnosti sa hýbať. Vraj to tak sama podvedome chcem. Keby mi nedávali ten liek, určíte by som si nedala plienku, dudlík a nechala sa zabaliť ako múmia. Jasné, celé je to len výmysel, ako ma chcú naši viac ovládať, keď už mnou "puberta mláti o zem", ako raz otec povedal.
Ani nezbadám a som pred školou, čo som celkom rada, lebo som poriadne vymrzla. A hlad a nevyspatosť mi na nálade nepridávajú. Musím sa dať dokopy, dnes ukážem našim, že môžem dostávať dobrá známky aj bez nejakej šialenej terapie.
Ale hneď na prvej hodine zisťujem, že to dnes bude ťažké. Nečakaný diktát zo slovenčiny a ja sa neviem poriadne sústrediť. Chýb asi nebudem mat veľa, ale nejaká čiarka mi určíte ušla. Keby bola dvoja, budem rada, trojku už nie, na horšie známky radšej ani nemyslím. Očakávaná písomka z chémie nedopadla vôbec tak ako by som chcela, vypočítala som celý iba jeden príklad z piatich, ďalšie som iba začala. Na každej hodine som bola prítomna len telom, myšlienkami som bola úplné mimo, aj ma učiteľka napomenula. Z letargie ma vytrhlo len hlásenie školského rozhlasu: "Vzhľadom na prichádzajúce silné mrazy, vyhlasuje riaditeľ školy mimoriadne prázdniny. Pre žiakov prvého stupňa do konca týždňa, pre žiakov druhého stupňa do stredy. Ich pripadné predĺženie bude vyhlásené v mestskom rozhlase." V triede zavládlo nadšenie, aj ja som sa potešila, poriadne sa vyspím, budem sedieť nad knihami a všetko sa doučím.
Po zazvonení cela trieda vybehla von, ja som sa pomaly šuchtala tiež, pred triedou som zbadala učiteľku chémie. "Poď so mnou do kabinetu", povedala, "niečo pre teba mám."
Išla som teda s ňou a ona sa ma pýta: "Máš nejaké problémy? V poslednom čase mi pripadáš nesústredená. Aj známky sa ti zhoršujú, tá písomka dnes, len zbežne som ich pozrela, nečakaj lepšiu známku ako štvorku. Čo sa s tebou deje? Taká dobra žiačka si bola.
"Som nejaká unavená", vravím, "to viete, hormóny."
Chápavo na mňa pozrie a spýta sa: "Máš malú sestričku? Nedávno som stretla tvojich rodičov a ťahali na sánkach malé bábo." Strašné som sa zľakla: "Nie nemám. Určíte to boli moji rodičia ?"
"Určíte, nezmýlila som sa. Dnes tu bol cez vyučovanie tvoj otec a doniesol ti veci na oblečenie, vraj si zaspala a ako si sa ponáhľala do školy, vybehla si len strašné naľahko."
Oblial ma studený pot, zmohla som sa iba na "Aha". S hrôzou som ju nasledovala do kabinetu a predstavovala si, čo ma tam čaká. V kabinete mi ukázala veľkú tašku, položená na zemi.
„To je ono, obliecť sa môžeš aj tu, potom si pôjdeš po veci zo šatne a pôjdeme spolu domov, zistila som, že bývam iba kúsok od vás." Triasli sa mi ruky ako som otvárala tašku, čakala som to najhoršie. Našťastie sa však žiadne veľké prekvapenie nekonalo, v taške boli otepľovačky a kabát čo som ráno doma nechala, vesta, šál, kožušinová čiapka ktorá mi bola povedomá, ale nevedela som odkiaľ, hrubé palčiaky a ďalší šá, ešte nerozbalený. Trochu som sa upokojila, čakala som čokoľvek.
"Nemáš tu čižmy, vieš čo, skoč si pre veci do šatne, ja sa zatiaľ zbalím, pomôžem ti obliecť sa a pôjdeme konečne domov. Tešíš sa z nečakaných prázdnin?", pýta sa učiteľka.
"Trošku", odpoviem a idem do šatne. Zoberiem si veci a keď idem naspäť, napadne mi, nie je to divné, že mi otec priniesol veci? Ale nie, upokojujem sa. Ešte že ma nespoznala vtedy na sánkach, to by som tu hanbu neprežila. Vošla som do kabinetu, videla som akurát, ako učiteľka vybaľuje zo sáčku šál. "Aký teplý, v tom ti zima určíte nebude, nestoj a obliekaj sa", vraví a rozložený šál začala zas skladať. Začala som sa obliekať, konečne sa dostanem domov, hladná som bola poriadne, veď som cely deň nič nejedla, vlastne ani nepila, spomenula som si. Rýchlo som si teda obliekla otepľovačky, obula čižmy, z bundy, v ktorej som prišla do školy, som vybrala rukavice a čiapku, dala si ju na hlavu a strčila ju do tašky. Chcela som tam dať aj vestu, tu kožušinovú čiapku, ale učiteľka ma zastavila. "Obleč si aj vestu, vonku je naozaj veľmi zima a čiapku tiež, hlava musí byť v teple."
Vzdychnem, ale poslúchnem, dám si čiapku aj vestu. "Pomôžem ti, otoč sa", učiteľka má v rukách ten novy šál tak zvláštne poskladaný, že keď mi ho zozadu priloží na tvár, mám ho asi v troch vrstvách, „To ma naučila moja mama". Pritiahne ho natesno, prekríži za hlavou a konce dá dopredu. "Podrž si ho jednou rukou, nech sa neuvoľní a druhú strč do rukávu", podáva mi kabát, strčím do neho ruku, tou si potom chytím šál a strčím aj druhú ruku do kabáta. „Je to trochu neohrabané, ale funguje to výborne", smeje sa učiteľka. Potom mi ho zapne, natiahne mi na hlavu kapucňu a omotá okolo krku ten druhy šál, rovnako ho prekríži za hlavou a konce mi uviaže vpredu na uzol.
"Hotovo, hneď sa oblečiem aj ja a môžme ísť", pozrie na mna,"To snáď nie, skoro by som zabudla na rukavice". Zoberie zo stola palčiaky a natahuje mi ich na ruky, hladam miesto na palec, ale rukavice ho nemaju, to je zvláštne a niečo mi to pripomenie, len neviem čo.
Učiteľka sa tiež oblečie, ma dlhý kožuch s kapucňou, vezme moju tašku, vyjdeme z kabinetu, zamkne ho a ideme ku vchodu. Tam čaká školník. „Ste tu posledné, už som chcel zamknúť", povie. Vyjdeme von, je naozaj hrozná zima, ale ako som naobliekaná, za chvíľu ma chôdza zohreje. Cítim prijemne teplo a vôňu zo šálu, je mi povedomá, neviem ju ale zaradiť. Hm, takto ale prísť do školy, všetci chlapci sa mi vysmejú. Teraz mi to však nevadí, je mi prijemne teplo, rýchlo kráčame až sa šmyknem a skoro spadnem. Učiteľka ma zachytí, "Budem ta radšej podopierať", skôr vytuším ako počujem, “Už si skoro doma".
Únava z celého dna na mňa zrazu doľahne, spomalíme chôdzu, ale rýchlo sme pred naším domom.
"Nevyťahuj kľúče, zazvoním", počujem ako hovorí učiteľka, náhle úplné zoslabnem a zosuniem sa na zem do snehu. Vidím už len, ako sa nado mnou skláňa otec, berie ma do náručia a nesie dovnútra. Som úplné bezvládna.
A spomeniem si, odkiaľ poznám vôňu, ktorú som cítila zo šálu. Takto predsa vždy voňal čaj pred terapiou.
« Poslední změna: Ledna 01, 1970, 01:00:00 od Guest »

Offline babygeorge

  • 50 a více
  • ****
  • Příspěvků: 85
  • Karma: 0
Re: BiBi 6
« Odpověď #1 kdy: Října 04, 2014, 19:15:27 »
Super, všech 6 dílů jsem zatim zhlt' jak malinu :D :) Jen tak dál, výborně napsaný, oceňuju, že sis dala práci s tak dlouhym textem  ;)
« Poslední změna: Ledna 01, 1970, 01:00:00 od Guest »

Offline fusak

  • Existující tvor
  • 101 a více
  • *****
  • Příspěvků: 149
  • Karma: 1
Re: BiBi 6
« Odpověď #2 kdy: Října 04, 2014, 19:43:52 »
Vskutku výborne napísané, klobúk dolu !
Mám len jednu off-topic otázočku pre českých priateľov, či nemajú problém čítať slovenský text.
V novinách sa kadečo popíše, a vraj mladí Česi majú problém slovenčine porozumieť.
Je to naozaj tak, alebo je to blbosť ?
« Poslední změna: Ledna 01, 1970, 01:00:00 od Guest »

Offline marco

  • Registrovaný uživatel
  • 101 a více
  • ***
  • Příspěvků: 186
  • Karma: 4
Re: BiBi 6
« Odpověď #3 kdy: Října 04, 2014, 21:29:13 »
Výbornej příběh a dobře se čte,
osobně ze slovenštinou problémy nemám, poměrně často jezdím za babkou která žije u Popradu.
Je pravdou že jsem se setkal s mládeží která kouká na slovenštinu jako vyoraná myš a spoustě věcí nerozumí.
« Poslední změna: Ledna 01, 1970, 01:00:00 od Guest »

Offline babygeorge

  • 50 a více
  • ****
  • Příspěvků: 85
  • Karma: 0
Re: BiBi 6
« Odpověď #4 kdy: Října 04, 2014, 21:40:47 »
Citace: "fusak"
Vskutku výborne napísané, klobúk dolu !
Mám len jednu off-topic otázočku pre českých priateľov, či nemajú problém čítať slovenský text.
V novinách sa kadečo popíše, a vraj mladí Česi majú problém slovenčine porozumieť.
Je to naozaj tak, alebo je to blbosť ?
Já osobně se slovenštinou problém nemám, je to pěknej jazyk, navíc aspoň někde se s tím člověk setká, když už skoro nikde jinde(přeci jen jsme čr a sr už 17 let...) A je to napsaný fakt čtivě  ;)  :)  8-)
« Poslední změna: Ledna 01, 1970, 01:00:00 od Guest »

Offline mskvor

  • 101 a více
  • *****
  • Příspěvků: 807
  • Karma: 4
Re: BiBi 6
« Odpověď #5 kdy: Října 05, 2014, 09:57:57 »
Lehce off topic, ale Čr a Sr jsme už skoro 22 let :-)
« Poslední změna: Ledna 01, 1970, 01:00:00 od Guest »

Offline babygeorge

  • 50 a více
  • ****
  • Příspěvků: 85
  • Karma: 0
Re: BiBi 6
« Odpověď #6 kdy: Října 05, 2014, 15:33:25 »
No jo, neumim počítat  :oops:  :D
« Poslední změna: Ledna 01, 1970, 01:00:00 od Guest »

Offline babygeorge

  • 50 a více
  • ****
  • Příspěvků: 85
  • Karma: 0
Re: BiBi 6
« Odpověď #7 kdy: Října 05, 2014, 21:07:24 »
Kolik tak výhledově bude dílů?  ;)
« Poslední změna: Ledna 01, 1970, 01:00:00 od Guest »

Offline sphinx

  • 10 a více
  • ***
  • Příspěvků: 25
  • Karma: 0
Re: BiBi 6
« Odpověď #8 kdy: Října 06, 2014, 15:15:59 »
Výhľadovo pokial Pani Múza dovolí.
« Poslední změna: Října 06, 2014, 19:21:39 od Bibinko »

Offline 13jh02

  • Existující tvor
  • 101 a více
  • *****
  • Příspěvků: 385
  • Karma: 2
Re: BiBi 6
« Odpověď #9 kdy: Října 15, 2014, 17:16:46 »
Slovenština je v poho. Zejména ta psaná, trochu hůř je to s mluvenou, ale i té se dá porozumět.

Příběh se pěkně odvíjí. Taková terapie není k zahození  :P
« Poslední změna: Ledna 01, 1970, 01:00:00 od Guest »

Offline fusak

  • Existující tvor
  • 101 a více
  • *****
  • Příspěvků: 149
  • Karma: 1
Re: BiBi 6
« Odpověď #10 kdy: Října 15, 2014, 17:32:22 »
Tak to som rád, že si rozumieme.
Príbeh sa naozaj odvíja skvele, dokonca teraz môžeš ovplyvniť, kam sa má posunúť.
Klobúk dole a palec hore :)
« Poslední změna: Ledna 01, 1970, 01:00:00 od Guest »

Offline VENDI

  • Registrovaný uživatel
  • 101 a více
  • ***
  • Příspěvků: 153
  • Karma: -2
Re: BiBi 6
« Odpověď #11 kdy: Prosince 28, 2014, 22:10:22 »
Ani mě osobně slovenština nevadí. Byli jsme jeden národ nebo snad ne?
« Poslední změna: Ledna 01, 1970, 01:00:00 od Guest »