Autor Téma: Vzpomínky na minulost  (Přečteno 130610 krát)

Offline mskvor

  • 101 a více
  • *****
  • Příspěvků: 807
  • Karma: 4
Re: Vzpomínky na minulost
« Odpověď #15 kdy: Července 10, 2014, 21:52:37 »
Díky za zajímavý fotky. S tím zapínáním je to divný, ale neviděl jsem tam na těch bílejch s tečkama něco jako čtvereček sucháče?
« Poslední změna: Ledna 01, 1970, 01:00:00 od Guest »

Offline boy_in_nappies

  • Existující tvor
  • 101 a více
  • *****
  • Příspěvků: 289
  • Karma: 2
Re: Vzpomínky na minulost
« Odpověď #16 kdy: Července 10, 2014, 22:56:52 »
Krásné  vzory!
« Poslední změna: Ledna 01, 1970, 01:00:00 od Guest »

Offline gumplík

  • Registrovaný uživatel
  • 101 a více
  • ***
  • Příspěvků: 339
  • Karma: 1
Re: Vzpomínky na minulost
« Odpověď #17 kdy: Července 11, 2014, 22:13:17 »
Taky jsem viděl na těch bílých tečkovaných ten bílý čtvereček-že by suchý zip.Jinak jsou opravdu nádherné.
« Poslední změna: Ledna 01, 1970, 01:00:00 od Guest »

Offline gumidek

  • Registrovaný uživatel
  • 101 a více
  • ***
  • Příspěvků: 131
  • Karma: 4
Re: Vzpomínky na minulost
« Odpověď #18 kdy: Srpna 04, 2014, 12:29:10 »
Mám tu další kalhotky ze sbírky,tentokrát zapínací kalhotky od firmy Vkus z Hradce Králové.Ve stejné firmě se šily i kalhotky menstruační a je zajímavé,že se do nich používal trochu jiný typ folie.
Opět uvítám vaše další informace k těmto kalhotkám.A znova se připomínám se svojí prosbou o nabídku jakýchkoliv historických kalhotek české výroby,které třeba ještě máte a netrváte na jejich dalším vlastnictví.Díky.
« Poslední změna: Ledna 01, 1970, 01:00:00 od Guest »

Offline FrantaM

  • Existující tvor
  • 101 a více
  • *****
  • Příspěvků: 310
  • Karma: -5
Re: Vzpomínky na minulost
« Odpověď #19 kdy: Srpna 11, 2014, 21:48:11 »
Ahoj, všiml jsem si, že je tady galerie fotografií ze vzpomínek na minulost. Já sám jsem vyrůstal na plenkových kalhotkách Sandra, měly kapsu na pleny a tzv. suchou plenu. Pokud se nemýlím, vyráběl je Jitex Písek, a já používal kalhotky se zapínáním na knoflíčky. To bylo v letech 1980 - 1983. Později mě mamka balila do plenkových kalhotek z tehdejší NDR, kde jsme jezdívali za příbuznými. Přes den jsem nosil plínky do roku 1984, na noc pak až do roku 1995. Celou tu dobu to byly většinou bavlněné, jednorázovky jsem poznal až poté, co jsem se stal inkontinentním. Ale zpět do té doby: Neměl by někdo fotky plenkových kalhotek Sandra z 80. let? Uvítal bych také fotografie plenkových kalhotek z NDR, a pokud by někdo měl, zajímalo by mě, jak vlastně vypadaly plenkové kalhotky Prodex. Slyšel jsem, že byly poměrně rozšířeny v cca. 60. a 70. letech. Není vyloučeno, že některé nafocené plenkové kalhotky jsem jako batole nosil i já. Moc hezké vzpomínky, snad si na tu dobu vzpomenou i ti, kteří se narodili ve stejném období, jako já.
« Poslední změna: Ledna 01, 1970, 01:00:00 od Guest »

Offline gumidek

  • Registrovaný uživatel
  • 101 a více
  • ***
  • Příspěvků: 131
  • Karma: 4
Re: Vzpomínky na minulost
« Odpověď #20 kdy: Srpna 12, 2014, 09:03:19 »
Ahoj FrantoM.Jsem rád,že Tě tahle galerie zaujala a mohu přislíbit,že Tebou zmíněné sandry se tu objeví také.Jen je musím nafotit a to chce trochu času.Nejsem profi fotograf,ale snažím se,aby ty fotky aspoň trochu vypadaly a o kalhotkách něco pověděly.Takže mě to focení a následný výběr zabere dost času.Ale budou ;) .A možná i více.Zdraví gumidek
« Poslední změna: Ledna 01, 1970, 01:00:00 od Guest »

Offline FrantaM

  • Existující tvor
  • 101 a více
  • *****
  • Příspěvků: 310
  • Karma: -5
Re: Vzpomínky na minulost
« Odpověď #21 kdy: Srpna 14, 2014, 23:49:26 »
Ahoj všem, ještě bych chtěl uvést takovou malou vzpomínku na minulost. Bylo to někdy v létě (snad červenec?) 1982, kdy jsme byli s našima v Magdeburgu, kde bydlela moje teta. A tehdy jsme se šli podívat do města, a podle vyprávění našich a fotek vím, že jsem měl na sobě plenkové kalhotky z NDR, triko s krátkým rukávem a sandálky. Jinak nic. Takhle po městě chodilo s rodiči více dětí. Mimochodem, ti z vás, kteří tyto plenkové kalhotky z NDR pamatují, si asi vzpomenou, že poměrně dost suštily. Jinak byly poměrně trvanlivé, a byly nabízeny v poměrně dost velkém sortimentu. Naši je vždycky nakupovali v Drážďanech v Pražské ulici, kde byl velký obchod s tímto zbožím. Velikou výhodou bylo, že se daly sehnat v různých velikostech, vhodných i pro děti školního věku.
« Poslední změna: Ledna 01, 1970, 01:00:00 od Guest »

Offline gumidek

  • Registrovaný uživatel
  • 101 a více
  • ***
  • Příspěvků: 131
  • Karma: 4
Re: Vzpomínky na minulost
« Odpověď #22 kdy: Srpna 18, 2014, 01:20:19 »
Dnes jsem si připravil foto kalhotek z Jitexu Písek.Jsou to kalhotky již moderní,ve své době asi super.Jenže asi jsou výrobně složité a také jejich funkčnost nebyla až tak dokonalá.Dnes je z trhu naprosto vytlačily kalhotky se zátěrem.Z vlastní zkušenosti,kdy tyto kalhotky používaly moje dítka,vím,že býval problém práve s tou suchou rouškou.Pokud se zapatlala mastičkou proti opruzení,pad dokonale odpuzovala tekutinu.No a v tom případě pak bylo pod dítkem mokro,protože to všechno proteklo nohavičkama a do plenky se už nemělo co vsáknout.Problém také nastal s kakáním.To pak byly kalhotky i po jednom použití vhodné do pračky.No a časté praní zase mělo za následek to,že v kalhotkách rychle tvrdla folie.Takže krásné kalhotky a skvělý nápad, ale prakticky nepříliš vhodné.Navíc ve své době dost drahé.Ale měly moc hezké provedení té vrchní látky.Krásně živé barvy a hezké obrázky.Ve své sbírce mám jen jedny.A tradičně prosba o spolupráci.Připojte svoje zkušenosti,postřehy či nějaké hezké foto.A máte-li kdo kalhotky,které můžete oželet,pak uvítám nabídku na prodej či dar.Stále sháním kalhotky od Prodexu a z šedesátých let z Jitexu.Ale nepohrdnu ani jinýma kalhotkama s igelitem.Díky,g
« Poslední změna: Ledna 01, 1970, 01:00:00 od Guest »

Offline FrantaM

  • Existující tvor
  • 101 a více
  • *****
  • Příspěvků: 310
  • Karma: -5
Re: Vzpomínky na minulost
« Odpověď #23 kdy: Srpna 19, 2014, 21:54:41 »
Ahoj, díky za oživení paměti. Podobné kalhotky jsem nosil i já, až asi do 4 let, kdy mi naši koupili plenkové kalhotky v Drážďanech. Mimochodem, nenašla by se u někoho z vás fotka těchto kalhotek? Díky moc. Franta
« Poslední změna: Ledna 01, 1970, 01:00:00 od Guest »

Offline gumidek

  • Registrovaný uživatel
  • 101 a více
  • ***
  • Příspěvků: 131
  • Karma: 4
Re: Vzpomínky na minulost
« Odpověď #24 kdy: Srpna 26, 2014, 09:40:23 »
Dnes bych ve své galeri rád ukázal kalhotky,které jsou z dnešního pohledu opravdu praprapra....Hned ze dvou důvodů.Jednak jsou opravdu hodně staré,vyráběly se někdy v letech 1960-1970.A druhý důvod je materiál.Nabídnout dnes kalhotky celé z igelitu by byla asi obchodní sebevražda.Ale tyto kalhotky se opravdu prodávaly a opravdu používaly.Moje máma mi to potvrdila,já jsem v tomhle prý fakt vyrůstal a jistě si bude pamatovat ještě i někdo další z nás plenkařů. Všechna čest umění a trpělivosti tehdejších maminek,aby v tomhle udržely dítko bez závažnějších opruzenim a boláků.Ale v pozdějších letech se i dost vozily celoigelitové kalhotky z tehdejší NDR.
Kalhotky se vyráběly pod záštitou družstva Prodex,ale šily se snad v domácnostech jednotlivých smluvních šiček.Asi to byly první plenkové kalhotky šité v tehdejší Československé repuplice.A také to byly asi jediné domácí kalhotky,které byly celé igelitové.A měly ještě jednu zvláštnost.Ty kalhotky byly oboustranné,neměly přední a zadní stranu.Oblékaly se tedy tak,jak přišly do ruky,jednou tak,podruhé obráceně.A pořád to bylo stejné.Jednou jsem si podobné kalhotky sám ušil a byl to docela zajímavý pokus.Nošení těch kalhotek mělo pár zajímavých zvláštností.Kromě toho,že to bylo jaksi nepřirozené,ale dalo se na to zvyknout,to mělo jednu výhodu.Kalhotky byly na zadku trochu těsnější,takže skvěle držely plenku.No a ve předu zase byl trochu větší prostor,což mohlo hlavně klukům docela vyhovovat.
Další zvláštností byly otvory na boku kalhotek.Zjevně sloužily k částečnému větrání,aby ten igelitový zábal nebyl až tak neprodyšný.Jinak kalhotky asi neměly žádné označení.Možná se vkládal nějaký lísteček jen do obalu.Velikost kalhotek se ale značila přímo na kalhotkách.Na horním olemování byly udělané drobné zástřihy v počtu odpovídající velikosti.Tedy jeden zástřih - vel.1,dva zástřihy - vel.2,.....Na fotce to je ale trochu nezřetelné.
Tyto kalhotky nevlastním,ale foto jsem měl možnost udělat sám.Nebylo sice mnoho času a také jsem to nemohl rovnou prohlížet ve větším zobrazení,abych případně napravil špatné snímky,takže něco se povedlo víc,něco méně.Ale ty kalhotky opravdu ještě existují,měl jsem je v rukách.Materiál kalhotek je vlastně obyčejný igetit.Trochu mě to překvapilo,protože v dětství jsem vždy slýchával o kalhotkách gumových.A tak jsem si myslel,že materiál kalhotek bude mít opravdu něco společného s gumou (latexem).Není tomu tak.
Přeji hezké koukání a vzpomínání.A na závěr jako obvykle.Nabídněte jakékoliv kalhotky s igelitem.Budu velmi rád,když se moje sbírečka obohatí o něco nového.Konkrétně třeba právě o tyto prodexy.Zdraví g.
« Poslední změna: Ledna 01, 1970, 01:00:00 od Guest »

Offline mskvor

  • 101 a více
  • *****
  • Příspěvků: 807
  • Karma: 4
Re: Vzpomínky na minulost
« Odpověď #25 kdy: Srpna 26, 2014, 17:12:01 »
Díky za opět zajímavý příspěvek.

MS
« Poslední změna: Ledna 01, 1970, 01:00:00 od Guest »

Offline nobody

  • Existující tvor
  • 101 a více
  • *****
  • Příspěvků: 296
  • Karma: -4
  • jsem uzivatel
Re: Vzpomínky na minulost
« Odpověď #26 kdy: Srpna 26, 2014, 19:30:37 »
budes se asi divit ale na  http://http://www.in-tex.cz nabizi take celoigelitove kalhotky
Nobody
« Poslední změna: Ledna 01, 1970, 01:00:00 od Guest »

Offline FrantaM

  • Existující tvor
  • 101 a více
  • *****
  • Příspěvků: 310
  • Karma: -5
Re: Vzpomínky na minulost
« Odpověď #27 kdy: Srpna 26, 2014, 21:48:50 »
jj, to je pravda, paní Roubcová nabízí také šití z materiálu, který se používal na někdejších kalhotkách z NDR
« Poslední změna: Ledna 01, 1970, 01:00:00 od Guest »

Offline gumidek

  • Registrovaný uživatel
  • 101 a více
  • ***
  • Příspěvků: 131
  • Karma: 4
Re: Vzpomínky na minulost
« Odpověď #28 kdy: Srpna 28, 2014, 09:04:34 »
Ta moje poznámka o obchodní sebevraždě se týkala spíš těch,kdo kalhotky šijí ve velkém.Nedávno jsem navštívil jednu stránku s dětským zbožím (hledal jsem nejlevnější nabídky bambusových plen) a mám pocit,že hned na úvodní stránce se docela ostře pustili do kalhotek s igelitem.Málem z toho vyplynulo,že to ohrožuje snad i na životě.A zažil jsem,kdy mamina se při zmínce o igelitu dost rozlobila.A to jsem o igelitu nemluvil já,prostě jsem jen byl svědkem rozhovoru.Takže igelit je opravdu dnes " na pokraji vyhynutí".In-tex šije na zakázku,může si tedy dovolit nabídnou cokoliv.Přitom je zajímavé,že v zahraničí jsou igelitové kalhotky snad běžně dostupným zbožím  i v prodejnách,které se nezabývají erotickým zbožím.
Svojí galerií jsem tu chtěl ukázat,že se u nás šily celkem krásné a i účelné kalhotky,leč postup doby to všechno otočil někam jinam.Jak tu psal již Euron:"Kdybych tenkrát věděl, co se dnes bude dělat za dreky, tak jsem měl Liptu koupit a toto vyrábět dál. Materiály ponechat, jen zapracovat u větších kalhotek na gumkách v pase a nohavičkách."Je fakt,že tohle je ale asi pocit těch,kdo ty staré plenkové kalhotky ještě pamatují.Ale tohle je asi diskuze do jiného fóra.Hezký den přeje g.
« Poslední změna: Ledna 01, 1970, 01:00:00 od Guest »

Offline Mimi1975

  • Registrovaný uživatel
  • 50 a více
  • ***
  • Příspěvků: 70
  • Karma: 1
Re: Vzpomínky na minulost
« Odpověď #29 kdy: Srpna 28, 2014, 11:33:09 »
Lipta pořád funguje , jen se zabývají něčím co jsou schopni prodat ... myslím ,že spousta zaměstnanců pamatuje "igelitovou" dobu  ;)
http://www.lipta-tdp.cz/kontakt.php
« Poslední změna: Ledna 01, 1970, 01:00:00 od Guest »