Autor Téma: Vzpomínky na minulost  (Přečteno 130600 krát)

Offline gumidek

  • Registrovaný uživatel
  • 101 a více
  • ***
  • Příspěvků: 131
  • Karma: 4
Re:Vzpomínky na minulost
« Odpověď #105 kdy: Června 24, 2017, 14:08:32 »
Ahoj.
Dlouho se tu neobjevilo nic nového. A asi dlouho ani neobjeví  :'(. Zdá se, že staré skrýše retro kalhotek již byly objeveny, a nové se již nenacházejí. Škoda. Alespoň sem dám jeden z posledních úlovků. Jsou to zapínací kalhotky z Oděvy Přeštice. Zaujaly mě svým svěžím motivem ovoce na silonu. Tohle v Přešticích nebývalo zvykem. Sice jistá pestrost, ale vše vlastně v základu takové nevýrazné. Kalhotky jsou krásně zachovalé, nepotrhané, igelit téměř bez známky tvrdnutí. Jsou ve velikosti 0.
Hezké vzpomínání přeje g
PS: pro neregistrované - na úložišti to není, ale jsou tam jiné fotky. Přístup: https://1drv.ms/f/s!ApxASTDAVXwZgQ9fK-DrJTBug2Aw
« Poslední změna: Června 24, 2017, 14:30:24 od gumidek »

Offline gumidek

  • Registrovaný uživatel
  • 101 a více
  • ***
  • Příspěvků: 131
  • Karma: 4
Re:Vzpomínky na minulost
« Odpověď #106 kdy: Července 26, 2017, 14:14:17 »
Ahoj.
Jen krátká poznámka, foto z předchozího příspěvku jsem dal i na zmíněné úložiště. Takže je to již pro všechny  :), g

Offline gumidek

  • Registrovaný uživatel
  • 101 a více
  • ***
  • Příspěvků: 131
  • Karma: 4
Re:Vzpomínky na minulost
« Odpověď #107 kdy: Srpna 02, 2017, 14:11:56 »
Ahoj všem příznivcům retra.
Mám nový úlovek. Ale vlastně ve starém provedení. Opět Přeštice a opět něco jiného. Tentokrát to jsou zapínací kalhotky s naprosto čirou transparentní folií. Prostě v Přešticích věděli, jak zaujmout :-). Začínám si dělat samostatnou sbírku plenkových kalhotek z Přeštic. Jestli někdo máte doma staré kalhotky z Přeštic, pak budu rád za nabídku.  Fotky umisťuji sem i na výše zmiňované úložiště ( to pro ty zde neregistrované ). Ten igelit je opravdu úplně průhledný a hladký z obou stran. Hezké pokoukání,g

Offline gumidek

  • Registrovaný uživatel
  • 101 a více
  • ***
  • Příspěvků: 131
  • Karma: 4
Re:Vzpomínky na minulost
« Odpověď #108 kdy: Listopadu 23, 2017, 10:58:53 »
Ahoj. Po delší odmlce opět pár fotek. A opět vlastně jen taková zajímavost s Přeštic. Již jsem tu zmiňoval, že z Přeštic mám již několik kalhotek, ale každé jsou jiné. No, poslední úlovek mi to trochu vyvrací. Sehnal jsem přeštické plenkové kalhotky, které jsou naprosto stejné. Jsou to tedy jen dvoje kalhotky a oboje koupené v jenom balíčku od jednoho prodejce. Prostě někdo kupoval výbavičku a tak koupil i dvoje stejné kaťata. Ještě jedna zajímavost. U všech igelitových kalhotek docházelo postupen času k poškozování igelitové vložky. Tady to je také patrné, ale dotyčná si dala práci a ten prasklý igelit je docela šikovně sešitý. Je to vidět na dvou detailech. Kalhotky tedy byly v běžném provozu  :).
Pro neregistrované - fotky dávám i na přístupné úložiště: https://1drv.ms/f/s!ApxASTDAVXwZgQ9fK-DrJTBug2Aw
Hezké pokoukání, zdraví g.
PS Staré igelitové (nebo také gumové) kalhotky se v bazarech objevují stále méně, prostě to nenávratně končí. Takže i moje příspěvky budou postupně řídnout. Jestli někdo máte tyto staré kalhotky a jste ochoten mi je věnovat či prodat, budu rád za každou nabídku. A nabízím každému zájemci, že pošlu fotku požadovaných kalhotek v požadovaném pohledu (nebude to třeba hned, ale pošlu)
« Poslední změna: Listopadu 23, 2017, 11:13:15 od gumidek »

Offline gumidek

  • Registrovaný uživatel
  • 101 a více
  • ***
  • Příspěvků: 131
  • Karma: 4
Re:Vzpomínky na minulost
« Odpověď #109 kdy: Března 08, 2018, 10:13:55 »
Ahoj všem plenkařům a také všem přátelům starých věciček. Nemám nic nového (a asi jen tak něco nezískám) ale přesto pár fotek. Ve skoupé korespondenci jsem dostal návrh, aby kalhotky byly focené s metrem. Pro lepší představu o velikosti. Pár fotek dávám sem, jinak budou průběžně umisťované na moje úložiště (odkaz výše). Posuďte sami, jestli to je k něčemu dobré. Sem umisťuji fotky kalhotek Jitex, které mám ve dvou velikostech ( dvojky a trojky). Můžete tak posoudit jejich skutečnou velikost a také rozdíl mezi jednotlivými velikostmi. Hezké pokoukání,g  ;)

Offline nobdx

  • Email nefunguje
  • 101 a více
  • *
  • Příspěvků: 239
  • Karma: 0
Re:Vzpomínky na minulost
« Odpověď #110 kdy: Března 17, 2018, 23:23:13 »
Také nějaké přidám ;-)

Offline gumidek

  • Registrovaný uživatel
  • 101 a více
  • ***
  • Příspěvků: 131
  • Karma: 4
Re:Vzpomínky na minulost
« Odpověď #111 kdy: Března 20, 2018, 17:22:08 »
Díky za foto. Opět něco jiného, i když zřejmě opět Přeštická dílna. A díky za podporu  :),g

Offline nobdx

  • Email nefunguje
  • 101 a více
  • *
  • Příspěvků: 239
  • Karma: 0
Re:Vzpomínky na minulost
« Odpověď #112 kdy: Března 22, 2018, 21:29:42 »
Tak tady jiné  :)

Offline nobdx

  • Email nefunguje
  • 101 a více
  • *
  • Příspěvků: 239
  • Karma: 0
Re:Vzpomínky na minulost
« Odpověď #113 kdy: Března 22, 2018, 21:31:19 »
A jinak jak se tu v jednom příspěvku řešilo, co znamenají ta číselná označení, tak viz přiložený obrázek. Vždycky je to tak + - střední hodnota mezi min a max výškou dítěte  :)

Offline gumidek

  • Registrovaný uživatel
  • 101 a více
  • ***
  • Příspěvků: 131
  • Karma: 4
Re:Vzpomínky na minulost
« Odpověď #114 kdy: Března 26, 2018, 09:17:18 »
K tomu předchozímu příspěvku. Vždy jsem byl upřímně přesvedčený, že u plenkových kalhotek je velikost udávaná podle pasu. No, výrobce ví jistě přesněji, podle čeho velikost udává a já to tedy beru na vědomí :-). Ale když si vezmu skutečné kalhotky velikosti 70, mají na délku skutečných asi 27 cm. Je pravda, že to je v "placatém" složeném stavu. Ale i tak je to asi 37% ze 70cm. Nějak se mi to nezdá, když si vezmu skutečnou výšku dítka. Že by poměr zadečku ke zbytku těla byl cca 2:5? Navíc děti rostou trochu nepravidelně. Chvíli rostou do výšky, pak se to otočí a tělo sílí do šířky. Není to úplně dogma, ale tak nějak to probíhá. Pak by ale podle číslování výrobce v období růstu do "šířky" měly dítka mít stále stejnou velikost kalhotek. A co vím, tak moje děcka nikdy nenosily kalhotky vel. 70. Nosily plenky dost dlouho, ale ty nejvetší nepotřebovaly a to byly určitě vyšší, než těch 70cm. (Je to také jeden z důvodů, proč dnes sbírám staré plenkové kalhotky. Koupili jsme i vel. 70 a nebyla využitá. Stalo se to tak základem mé sbírky.)
Přikládám pár fotek kalhotek z Lipty s metrem. Kalhotky jsou ve velikosti 70 (3)
Hezký den, g ;)

Offline gumidek

  • Registrovaný uživatel
  • 101 a více
  • ***
  • Příspěvků: 131
  • Karma: 4
Re:Vzpomínky na minulost
« Odpověď #115 kdy: Května 25, 2018, 22:16:54 »
Ahoj všem příznivcům starých věciček.
Dnešní foto je trochu o něčem jiném. Strhával jsem staré tapety a tahle reklama mě pobavila. Pro neregistrované - plenkové kalhotky to nejsou a ani nic podobného. A dávat fotku jinam nebudu, takže smůla. Příjemné vzpomínání  ;),zdraví g

Offline gumidek

  • Registrovaný uživatel
  • 101 a více
  • ***
  • Příspěvků: 131
  • Karma: 4
Re:Vzpomínky na minulost
« Odpověď #116 kdy: Srpna 20, 2018, 08:06:59 »
Ahoj všem příznivcům retra. Tuhle jsem brouzdal po netu a hledal. Už nevím co, ale do oka mi padnul jeden zajímavý odkaz. Fatra Napajedla vydala k výročí svého vzniku publikaci. Kdyby jste ji někdo hledal, tak je to publikace k 80. výročí. Je to spíš jen o povídání a takové ohlédnutí za historií podniku. Je tam i pár fotek, ale vše jen dokumentační. Proč to tu zmiňuji? V publikaci jsem našel zmínku o tom, že v roce 1941 zařadila Fatra do svého výrobního programu i výrobu dětských plenkových kalhotek. Tohle byla pro mě naprostá novinka, tak nějak jsem si vždy myslel, že první plenkové kalhotky tu začali šít v Prodexu. V publikaci je o tom fakt jen zmínka. Zkoušel jsem kontaktovat i někoho z archivu ve Fatře, ale k výrobě plenkových kalhotek mi nic bližšího nesdělili. Dost toho spláchla povodeň. Pro mě tenhle objev aspoň znamená jedno. Když se hovoří o plenkových kalhotkách, dost lidí jim ještě říká "gumové". V podstatě ale všechny historické kalhotky, které mám, s gumou nemají vlastně nic společného. Tedy až na gumu v nohavičkách a v pase. Ale tahle publikace naznačuje, že v tom roce 1941 ty kalhotky byly opravdu gumové, nebo skoro gumové. Fatra se zabývala výrobou materiálu, který měl nahradit tehdy nedostatkový latex. No a tak začali s produkcí měkčeného PVC. Tehdy asi hodně měkčeného, takže podoba s gumou tu byla na místě. A tady tuším, proč ještě dnes někdo používá název "gumové kalhotky". Tradice má v tomhle docela dávnou historii a pevné kořeny  :). Hezký den, ať už v gumě, igelitu, latexu či jen tak. Zdraví gumidek ;)

Offline pudrovany

  • 10 a více
  • ***
  • Příspěvků: 17
  • Karma: -1
Re:Vzpomínky na minulost
« Odpověď #117 kdy: Srpna 20, 2018, 09:46:13 »
díky za příspěvek :)

Offline gumidek

  • Registrovaný uživatel
  • 101 a více
  • ***
  • Příspěvků: 131
  • Karma: 4
Re:Vzpomínky na minulost
« Odpověď #118 kdy: Listopadu 28, 2018, 09:42:29 »
Ahoj všem příznivcům historie, plen a igelitu (nebo gumě). Už jsem tu několikrát zmiňoval, že do své sbírky už toho moc nového asi neseženu. Nu, občas se podaří i zázrak. Na inzerát jsem sehnal vázací kalhotky, o kterých jsem ani netušil, že byly v prodeji. Jsou to sice typické vázačky z Jitexu, ale v barevném provedení, které až tak typické není. Ještě jsem je neviděl. A i látka je trochu jiná, než bývalo zvykem. Není to takový ten hladký silon, je to nějaký krepový materiál. Dávám foto sem i na úložiště, které najdete na adrese:
https://1drv.ms/f/s!ApxASTDAVXwZgQ9fK-DrJTBug2Aw
Hezké pokoukání  :),g

Offline gumidek

  • Registrovaný uživatel
  • 101 a více
  • ***
  • Příspěvků: 131
  • Karma: 4
Re:Vzpomínky na minulost
« Odpověď #119 kdy: Ledna 15, 2020, 00:38:49 »
Ahoj všem, kdo s nostalgií vzpomínají na krásné plenkové kalhotky s igelitem či gumou (jak je komu libo). Nic nového jsem už do své sbírky nesehnal, asi už je vše buď rozprodané nebo v historickém nenávratnu. Občas si prohlížím to, co jsem poschraňoval a občas někomu i poskytnu to potěšení si skutečnou historii omakat. Tuhle jsem opět něco hledal a když už jsem měl rozbaleno, tak jsem si řekl, že zkusím nějakou zajímavou fotku, třeba jako tapetu na monitor pro skalní fandy. Takže tady je můj pokus. Jestli se líbí a zatoužíte po lepším rozlišení, pak stačí poslat SZ a já fotku pošlu.